Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. mája 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Podmienky výstupu z EDP splnené, deficit naďalej pod 3 % HDP

BRATISLAVA 5. mája (SITA) –

Práve zverejnená jarná prognóza EK vidí deficit slovenských verejných financií udržateľne (aj v rokoch 2014 a 2015) pod 3 % HDP. Slovensko spĺňa podmienky na ukončenie procedúry nadmerného deficitu. Rast HDP v roku 2014 podľa EK zrýchli na 2,2%. K rastu bude vyvážene prispievať domáca spotreba aj zahraničný dopyt. Inflácia zostane na nízkych úrovniach a zamestnanosť bude rásť len postupne. Deficit v roku 2013 klesol na 2,8 % HDP a podľa EK zostane pod 3 % HDP počas celého prognózovaného obdobia. Slovensko tak spĺňa rozhodujúce kritéria pre výstup z procedúry nadmerného deficitu. Štrukturálny deficit v roku 2014 stúpne o 0,2 % HDP a následne klesne o 0,4% HDP na 1,8 % HDP v roku 2015. Hrubý dlh v roku 2015 podľa EK prekročí úroveň 57% HDP.

Podľa jarnej prognózy EK zostane deficit verejnej správy pod 3 % HDP aj v nasledujúcich rokoch. Po výraznom poklese na 2,8 % HDP v roku 2013, EK prognózuje mierne zvýšenie deficitu na 2,9 % HDP v 2014 a následný pokles na 2,8 % HDP v 2015. Slovensko spĺňa všetky požiadavky Paktu pre ukončenie procedúry nadmerného deficitu (EDP) pri hodnotení v júni tohto roku. Deficit notifikovaný Eurostatom za rok 2013 klesol pod nominálnu hranicu 3 % HDP, pod ktorou by mal zotrvať aj v rokoch 2014 a 2015. Táto prognóza EK je kľúčová pre júnové hodnotenie EDP. Zníženie nominálneho deficitu postačuje na ukončenie EDP podľa pravidiel Paktu. Navyše k tomu SR plní aj štrukturálnu požiadavku z odporúčania EDP v roku 2009. Priemerné ročné štrukturálne konsolidačné úsilie za roky 2010-2013 vo výške 1,4 % HDP presahuje odporúčané 1 % HDP.

EK predpokladá, že v roku 2014 sa deficit VS mierne zvýši a dosiahne 2,9 % HDP. Výpadok príjmov z neuskutočnenia presunu dividend a nižšie príjmy z aukcie telekomunikačných licencií by mal pokryť lepší výber DPH a príjem z pokuty dopravnému kartelu. Prognóza obsahuje aj vplyv viazania výdavkov kvôli prekročeniu dlhovej hranice 55 % HDP. Mimoriadny príjem z osobitného odvodu z regulovaných odvetvi z SPP zatiaľ v prognóze nie je zohľadnený, ale predstavuje pozitívne riziko. V roku 2015 EK očakáva mierny pokles deficitu VS na 2,8 % HDP. Jarná prognóza tiež predpokladá zachovanie sadzby DPH na úrovni 20 % a zlepšenie výberu daní. Podľa prepočtov EK štrukturálny deficit stúpne o 0,2 % HDP v 2014 a klesne o 0,4 % HDP v nasledujúcom roku. Napriek fiškálnej expanzií by nemalo dôjsť k výraznej odchýlke od požadovaného konsolidačného úsilia pre SR podľa definície Paktu.

Hrubý dlh VS podľa projekcie EK prekročí ústavnú hranicu 57 % HDP v roku 2015 a dosiahne 57,8 % HDP, aj za predpokladu využitia príjmov z privatizácie Slovak Telekomu na zníženie dlhu. Makroekonomická prognóza pre SR je podobná predpokladom rozpočtu. Makroekonomické predpoklady prognózy EK sú veľmi podobné predpokladom rozpočtu. Prognóza EK očakáva postupné zrýchlenie rastu HDP na 2,2 % v roku 2014 (IFP čaká 2,3 %) a 3,1% v roku 2015 (IFP čaká 3,0 %).

EK je však optimistickejšia v prípade trhu práce v roku 2014. EK očakáva mierne rýchlejší rast zamestnanosti, a s tým súvisiacu nižšiu mieru nezamestnanosti ako IFP.

Štvrtý najvyšší rast ekonomiky v rámci eurozóny v roku 2014. V EÚ je SR až desiatou najrýchlejšie rastúcou ekonomikou. V rámci V4 sme podľa EK v roku 2014 na treťom mieste po Poľsku a Maďarsku (PL 3,2 %, HU 2,3 %, ČR 2,0 %). V rámci eurozóny by sme mali v roku 2015 podľa EK dosiahnuť druhý najvyšší rast v eurozóne po Lotyšsku (4,1 %), štvrtý najvyšší v EÚ a druhý najvyšší vo V4.

Odhad vývoja vonkajšieho prostredia sa oproti predpokladom MF SR zlepšil. Ekonomiky eurozóny by mali už tomto roku rásť mierne rýchlejšie ako sa čakalo, k výraznejšiemu zlepšeniu by malo prísť v roku 2015. Jedným z dôvodov je pokračujúce
oživenie domácej spotreby a investícií. Ekonomický rast by v týchto rokoch nemal byť závislý výlučne od čistého exportu.

Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Tauris postavil v Košiciach moderné logistické centrum. Zefektívni distribúciu, zníži dopad na životné prostredie a zlepší pracovné podmienky pre zamestnancov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.