Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. júna 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Plnenie tzv. fiškálneho kompaktu za rok 2013

BRATISLAVA 30. júna (SITA) –

Dnes v súlade s novelou zákona o rozpočtových pravidlách prvýkrát vyhodnocujeme plnenie tzv. fiškálneho kompaktu. Významnou súčasťou fiškálneho kompaktu je zavedenie pravidla vyrovnaného rozpočtu do národnej legislatívy. Naša správa
prvýkrát vyhodnocuje plnenie pravidla vyrovnaného rozpočtu fiškálneho kompaktu za rok 2013. Vyhodnotenie vychádza z notifikácie dlhu a deficitu zverejnenej 23. apríla 2014 Eurostatom a jarnej ekonomickej prognózy Európskej komisie (EK). Vyhodnotenie odchýlky je založené na odhade štrukturálneho salda a doplnené analýzou vývoja upravených výdavkov očistených o príjmové opatrenia (tzv. výdavkového pravidla). Výdavkové pravidlo dopĺňa odhad štrukturálneho salda, v ktorom môže byť premietnutá vyššia miera neistoty alebo nestability kvôli odhadu potenciálneho rastu. Vzhľadom na prepojenosť s Paktom stability a rastu je pre hodnotenie kľúčová jednotná metodika EK, ktorá je schvaľovaná na úrovni EÚ.

V roku 2013 Slovensko postupovalo k svojmu strednodobému rozpočtovému cieľu a nedochádzalo k výraznej odchýlke v zmysle fiškálneho kompaktu. Konsolidačné úsilie bolo výrazne vyššie, než požadoval fiškálny kompakt a nedošlo tak k odchýlke od konvergenčnej cesty k strednodobému cieľu. Vývoj očistených výdavkov bol tiež v súlade s výdavkovým pravidlom. Vzhľadom na to, že sa Slovensko v roku 2013 nachádzalo v procedúre nadmerného deficitu, EK za uplynulý rok nehodnotila odchýlku podľa pravidiel preventívnej časti Paktu stability a rastu. Pre rok 2014 konštatuje EK riziko odchýlenia od požadovaného konsolidačného úsilia a konvergenčnej cesty k strednodobému cieľu. Tieto riziká sú významne kompenzované pozitívnym vývojom úspešnosti výberu daní zahrnutým do aktuálnej daňovej prognózy.

Podrobnú správu nájdete na tejto linke:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9664

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami UNIQA je prvá zamestnávateľka s certifikátom Prvá pomoc pre duševné zdravie – jej zamestnanci sú vyškolení pomáhať ľuďom v duševnej nepohode

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.