Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júla 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Nebankovky už bez licencie nepožičajú

BRATISLAVA 21. júla – Nebankové spoločnosti už nebudú môcť poskytovať pôžičky bez licencie. Udeľovať im ju bude Národná banka Slovenska. Vznikne tiež elektronický register údajov o spotrebiteľských úveroch. S týmito zmenami prichádza Ministerstvo financií SR v rámci novely zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorú predložilo do pripomienkového konania. Cieľom návrhu je zvýšiť transparentnosť a výkon kontroly na trhu spotrebiteľských úverov.

Ministerstvo zákonom stanovuje, akým spôsobom budú môcť subjekty získať povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov. Toto povoľovacie konanie nahradí v prípade nebankových spoločností proces zápisu do registra veriteľov. Na banky sa
licencovanie vzťahovať nebude, keďže vykonávajú uvedenú činnosť na základe bankového povolenia. Kontrolu a dohľad nad činnosťou veriteľov poskytujúcich spotrebiteľské úvery preberie v celom rozsahu Národná banka Slovenska.

Povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov bude obmedzené alebo neobmedzené. Pri obmedzenom povolení žiadateľ nesmie za rok poskytnúť spotrebiteľské úvery klientom za viac ako 10-tisíc eur.

Pre udelenie povolenia bez obmedzenia rozsahu poskytovania spotrebiteľských úverov musí byť veriteľ zriadený ako spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciová spoločnosť, pričom je povinný zriadiť si dozornú radu. Takýto subjekt bude musieť mať základné imanie minimálne 100-tisíc eur a bude povinný preukázať pôvod tohto imania a finančných zdrojov, z ktorých sa budú poskytovať spotrebiteľské úvery. Veriteľ tiež musí zachovať výšku základného imania po celú dobu, ako bude poskytovať spotrebiteľské úvery.

Ďalšou novinkou, ktorú novela zákona prináša, je vznik elektronického registra údajov o spotrebiteľských úveroch. Pôjde o podobný úverový register, aký už v súčasnosti existuje v pôsobnosti bánk. Jedným z dôvodov pre vytvorenie registra údajov o spotrebiteľských úveroch je, aby bolo možné čo najpresnejšie posúdiť schopnosť spotrebiteľa splácať pôžičku. Uvedený register bude prístupný všetkým veriteľom, ktorí budú povinní vyhodnocovať tieto údaje pre posúdenie podmienok a poskytnutia jednotlivého spotrebiteľského úveru.

Opatrenia obsiahnuté v novele vychádzajú z Koncepcie ochrany spotrebiteľov na finančnom trhu, ktorú schválila vláda v januári.

Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2015.

Viac informácií: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=717

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Vianočný nákup – porovnanie pôžička vs. nákup na splátky II.

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.