Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. októbra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Návrh rozpočtového plánu smeruje do Bruselu

BRATISLAVA 15. októbra –

Návrh rozpočtového plánu smeruje do Bruselu

Bratislava 14. októbra 2015 – Vláda dnes schválila Návrh rozpočtového plánu, ktorý prezentuje vývoj verejných financií, predpokladaný vývoj ekonomiky a opatrenia na dosiahnutie stanovených strednodobých cieľov. Tento dokument MF SR zároveň predkladá Európskej komisii ako súčasť nových požiadaviek vyplývajúcich z nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ.

Nariadenie má za cieľ dosiahnuť lepšiu koordináciu rozpočtovej politiky a štrukturálnych politík, pričom zohľadňuje pravidlá Paktu stability a rastu a stratégie Európa 2020. Vlaňajší návrh rozpočtového plánu Slovenskej republiky patril medzi najlepšie dokumenty spomedzi krajín EÚ a navrhované opatrenia boli plne v súlade s európskymi pravidlami.

Po výraznej pokrízovej konsolidácii vedúcej k vystúpeniu z procedúry nadmerného deficitu zostane schodok verejnej správy v rokoch 2014 a 2015 pod hranicou 3 % HDP. Podľa predbežných údajov z jesennej notifikácie dosiahol deficit verejných financií v roku 2014 úroveň 2,79 % HDP. K zlepšeniu oproti jarnej notifikácii prispeli hlavne vyššie príjmy z dane z príjmov právnických osôb. V budúcom roku by mal deficit verejných financií dosiahnuť 1,93% HDP a v roku 2017 je ambíciou ďalšie výrazné znižovanie deficitu až na úroveň 0,4 % HDP. Návrh rozpočtového plánu vychádza zo schváleného Návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2016 – 2018 a predpokladá že do roku 2018 dosiahne Slovensko po prvýkrát vo svojej histórii vyrovnaný rozpočet.

Koncom novembra tohto roka sa k predloženým dokumentom budú vyjadrovať ministri financií eurozóny. Je možné očakávať, že Návrh rozpočtového plánu bude aj v tomto roku dobre ohodnotený.

Výsledky hodnotenia návrhu rozpočtového plánu zo strany Európskej komisie by mali byť známe v novembri tohto roka.

Viac informácií nájdete tu: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9307

Tlačový odbor
Ministerstvo financií

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Jungheinrich rok 2023 v číslach

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.