Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. októbra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR : Minister financií rokoval aj ďalšom využití eurovalu

BRATISLAVA 20. októbra –

Minister financií Peter Kažimír dnes v Bratislave rokoval s generálnym riaditeľom Európskeho Stabilizačného Mechanizmu (ESM) Klausom Reglingom. Témou stretnutia bola aktuálna ekonomická situácia v eurozóne ale aj hodnotenie fungovania a významu stabilizačného mechanizmu.

Podľa šéfa ESM bolo vytvorenie krízových mechanizmov dobrým rozhodnutím, pretože aj vďaka tejto striktne podmienenej pomoci sa podarilo udržať problémové krajiny v eurozóne. Práve krajiny ako Grécko, Portugalsko, Írsko či Španielsko sú v súčasnosti hodnotené ako najviac reformujúce sa krajiny. Cyprus a Grécko ostávajú poslednými dvoma krajinami s medzinárodnou finančnou pomocou, ktorých nárast dlhu sa darí limitovať aj vďaka schopnosti ESM požičiavať si na trhu za rekordne nízke náklady a následne tieto prostriedku poskytnúť programovej krajine za výmenu štrukturálnych reforiem.

Počas rozhovorov sa obaja aktéri nevyhli téme možného predčasného ukončenia pomoci Grécku v nadväznosti na Aténami oznámený úmysel takto urobiť čo najskôr. Idea tzv. „dirty exit“ vyvolala zmiešané reakcie trhov a politikov. „Samozrejme že by bolo pekné nasledovať Írsko. Grécko je ale v trochu inej pozícii ako Portugalsko alebo Írsko. Reformy stále nie sú ukončené“, uviedol na margo Grécka Klaus Regling a dodal, že v rámci euroskupiny budú pokračovať ďalšie rokovania, ktoré ukážu, aké sú možnosti.

Obaja partneri diskutovali aj o nevyužitej kapacite ESM a možného dodatočného využitia, nad rámec priamej finančnej pomoci členským krajinám, prípadne za veľmi striktných podmienok bankám. Akákoľvek zmena mandátu ESM by si vyžiadala ratifikáciu úpravy všetkých krajín spolupodieľajúcich sa na ESM. Podľa ministra financií je potrebné kombinovať verejné zdroje so súkromnými, no na druhej strane treba pri financovaní dodržiavať aj pravidlá. „Uvedomujeme si, že po kríze máme vo všetkých krajinách eurozóny aj EU28 deficit investícií a modernizácie, ale trváme na tom, že sme v prostredí, kde platia pravidlá, ktoré musíme dodržať“, uviedol minister financií Peter Kažimír.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Skvelý nový svet máme na dosah. Politika ale musí ísť bokom Skvelý nový svet alebo pohroma? Na ITAPA budeme hľadať odpovede pre najlepšiu variantu našej budúcnosti

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.