Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. októbra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Minister financií o daniach a investíciách s krajinami EFTA

BRATISLAVA 19. septembra –

Minister financií SR Peter Kažimír dnes začína trojdňovú tour v štyroch krajinách Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA) – Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Nórsko a Island. So svojimi partnermi bude rokovať aj o nadchádzajúcom novembrovom stretnutí ministrov financií členských štátov EÚ 28 s krajinami EFTA venovanému investíciám a problematike hospodárskeho rastu.

V rámci jednotlivých stretnutí bude minister okrem rezortných tém hovoriť aj o otázkach migrácie a aktuálnej situácii v súvislosti s Brexitom. Predmetom rozhovorov bude súčasný ekonomický vývoj na Slovensku a otázky súvisiace s prebiehajúcim predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ.

Tour začína v stredu oficiálnou návštevou Lichtenštajnska, počas ktorej sa minister financií stretáva s predsedom vlády a ministrom financií Adrianom Haslerom. Rokovania následne pokračujú vo Švajčiarsku s federálnym ministrom financií Uelim Maurerom, kde bude rezonovať mimo iného aj globálny boj proti daňovým podvodom a úsilie zvyšovať transparentnosť a predvídateľnosť daňových prostredí.
„Počas rokovaní budeme hovoriť o témach týkajúcich sa vzájomnej spolupráce, daňových otázkach a náležitú pozornosť budeme venovať aj blížiacemu sa ministerskému dialógu, ktorý sa bude konať začiatkom 8. novembra v Bruseli“, uviedol minister financií Peter Kažimír.

Dialóg ministrov financií členských štátov EÚ 28 s krajinami EFTA sa koná každoročne na jeseň v rámci zasadania Rady ECOFIN.

Vo štvrtok nasleduje stretnutie s nórskou ministerskou financií Siv Jensenovou venovanému, okrem už spomínaných tém, aj vzájomnej podpore investícií v rámci EÚ. Slovensko tu otvorí aj otázku o pripravovanej dohode medzi EÚ a Nórskom v oblasti spolupráce v boji proti daňovým podvodom, špeciálne pri dani z pridanej hodnoty. Séria pracovných rokovaní vyvrcholí v piatok stretnutím s ministrom financií Islandu Bjarniom Benediktssonom.

Background
Čo je EÚ-EFTA Ministerský dialóg
– V rámci zasadaní Rady ECOFIN sa každoročne na jeseň koná dialóg ministrov financií členských štátov EÚ 28 s krajinami EFTA (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko).
– Počas predchádzajúcich dialógov ministri diskutovali: hospodársky rast, štrukturálne reformy; dohľad nad finančnými inštitúciami, finančná regulácia, koordinácia v oblasti finančných služieb, udržateľný rast, zamestnanosť; koordinácia v oblasti finančných služieb, ekonomický vývoj v Európe.
EFTA & EEA (European Economic Area)
– EFTA založené Štokholmskou konvenciou 4. januára 1960
– EEA je zložená z členských krajín EÚ, Nórska, Lichtenštajnska a Islandu. Združenie bolo vytvorené v roku 1994.
– EEA pokrýva oblasť štyroch slobôd – voľný pohyb tovaru (avšak poľnohospodárske výrobky a výrobky z rýb sú dohodou pokryté len vo veľmi obmedzenom rozsahu), voľný pohyb osôb, služieb a kapitálu. Švajčiarsko sa po zamietavom referende o tejto otázke rozhodlo dohodu neratifikovať.
– EEA dohoda sa nevzťahuje na spoločnú daňovú politiku EÚ. To znamená, že vzťahy najmä pokiaľ ide o priame dane sú upravené rôznymi bilaterálnymi zmluvami.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Spoločné budovanie odolného a inkluzívneho globálneho systému zdravotníctva – Taiwan môže pomôcť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.