Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. septembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Komentár k ŠR august 2015

BRATISLAVA 2. septembra

V auguste 2015 sa schodok štátneho rozpočtu medziročne znížil o viac ako polovicu.

Príjmy štátneho rozpočtu boli ku koncu augusta 2015 medziročne vyššie o viac ako 2,104 mld. eur, čo predstavuje nárast až o +29,2 %. Výdavky štátneho rozpočtu boli vyššie o 764,8 mil. eur, čo je +7,9 %. Uvedené hospodárenie štátneho rozpočtu znamenalo medziročné zníženie schodku až o 1,339 mld. eur, resp. -55,3 %.

Medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 1,046 mld. eur (+18,1 %). Pozitívny vývoj bol zaznamenaný u dane z príjmov právnických osôb vo výške 525,6 mil. eur, u dane z pridanej hodnoty vo výške 510 mil. eur a u spotrebných daní vo výške 51,5 mil. eur. Medziročný pokles bol zaznamenaný u dane vyberanej zrážkou 12,6 mil. eur a u dane z medzinárodného obchodu a transakcií o 2,0 mil. eur.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému nárastu o 1,2 mld. eur. Rovnako aj príjmy štátneho rozpočtu z dividend zaznamenali medziročný nárast o 112,9 mil. eur. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný v rámci úrokových a kapitálových príjmov, ktoré sú medziročne vyššie o 0,9 mil. eur, resp. o 2,9 mil. eur.

Pozitívne sa vyvíjali aj výdavky na obsluhu štátneho dlhu, ktoré medziročne klesli o 178,0 mil. eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (EÚ fondy) došlo k medziročnému nárastu o 900,8 mil. eur (+107,9 %), s čím súvisí aj nárast zdrojov spolufinancovania vo výške 162,7 mil. eur.

Viac na: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=787

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Dedoles podporuje LGBT+ komunitu. Za každý dúhový komentár daruje 1 euro

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.