Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. apríla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Jarná notifikácia Eurostatu potvrdila zníženie dlhu

BRATISLAVA 21. apríla –

Dlh Slovenska medziročne klesol o jeden percentuálny bod. Potvrdil to dnes Eurostat, keď zverejnil oficiálne údaje o hospodárení verejných financií všetkých členov Európskej únie. Dlh Slovenskej republiky tak opätovne klesá a z hodnoty 53,90 % HDP v roku 2014 sa vlani znížil na úroveň 52,91 % HDP. V nasledujúcich rokoch sa dá očakávať, že dlh bude klesať až pod úroveň 50 %.

Slovensko do notifikačných rokovaní vstupovalo s deficitom 2,56 % HDP. V tomto čísle už boli započítané aj korekcie v objeme zhruba 0,3 % HDP, na ktoré ministerstvo financií nemalo žiadny vplyv. Počas notifikácie Eurostat na poslednú chvíľu rozhodol o nezaradení niektorých transakcií do príjmov, čo negatívne ovplyvnilo výsledky hospodárenia. „Takéto prekvapenia na poslednú chvíľu zo strany Eurostatu nie sú fér a budeme trvať na ďalšej diskusii k tejto téme“, uviedol minister financií Peter Kažimír. Deficit verejných financií dosiahol vlani podľa jarnej notifikácie Eurostatu 2,97 % HDP.

Eurostat aj napriek konzultáciám a vysvetleniu transakcií neuznal príjmy splátok návratnej finančnej výpomoci od spoločnosti Cargo vo výške viac ako 117 mil. eur. Rozhodnutie Eurostatu o preklasifikovaní tejto splátky na kategóriu neovplyvňujúcu príjmy spôsobilo, že jedna transakcia dvakrát negatívne ovplyvnila hospodárenie verejnej správy. Okrem toho Eurostat neuznal ani príjmy ŠFRB vo výške takmer 200 mil. eur, ktoré pochádzajú z prostriedkov EÚ a sú určené na poskytovanie návratných zdrojov financovania. „V minulosti neboli obdobné operácie zo strany Eurostatu nikdy spochybnené“, dodal P. Kažimír.

Výšku schodku negatívne ovplyvnilo aj hospodárenie samospráv, kedy obce a VÚC napriek vykazovanému prebytku nedosiahli rozpočtovanú úroveň. Pod zvýšenie schodku sa podpísalo aj zhoršenie hospodárenia Environmentálneho fondu, či tzv. „novozaradených“ subjektov do sektora verejnej správy (ŽSR, NDS, a.s., Recyklačný fond, verejné nemocnice).

Okrem rozhodnutí Eurostatu, ktoré deficit Slovenska negatívne ovplyvnili, môžeme hovoriť aj o pozitívnych správach a to najmä v oblasti daní. Výber daní do štátneho rozpočtu sa opätovne zlepšil. V minulom roku sa podarilo vybrať o takmer pol miliardy eur viac.

Výsledky hospodárenia verejnej správy zlepšilo aj šetrenie výdavkov na obsluhu štátneho dlhu v sume viac ako 34 mil. eur.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Ako prežiť veľkonočné sviatky v regióne Vysoké Tatry?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.