Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. novembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Domáci dopyt drží ekonomický rast Slovenska

BRATISLAVA 4. novembra –

Ekonomický rast Slovenska v nasledujúcich dvoch rokoch dvojnásobne predbehne priemerný rast celej eurozóny a pomôže vláde Slovenskej republiky pokračovať v konsolidácii verejných financií naplánovaným tempom. Potvrdila to aktualizovaná prognóza Európskej komisie, zverejnená v utorok.

Podľa jesennej prognózy EK bude oživenie ekonomiky 18 krajín používajúcich euro výrazne pomalšie, ako sa očakávalo na jar, a to hlavne z dôvodu veľmi slabej ekonomickej aktivity Francúzska a Talianska, druhej a tretej najväčšej ekonomiky euro bloku.

Komisia, rovnako ako ministerstvo financií, vidí narastajúci domáci dopyt, ako kľúčový ťahúň rastu našej ekonomiky v období slabnúcich exportov trpiacich zhoršeným externým prostredím u našich hlavných obchodných partnerov, predovšetkým v Nemecku.

Slovenský rast by mal v budúcom roku dosiahnuť úroveň 2,5 % HDP a následne zrýchliť na 3,3 % v roku 2016. EK v rovnakom období očakáva priemerný rast eurozóny na úrovni 1,1 % HDP v roku 2015 a miernu akceleráciu na úroveň 1,7 % v nasledujúcom roku.

Podľa prognózy EK neprekročí deficit verejných financií Slovenska 3 % HDP počas celého prognózovaného obdobia (2015-2016), čo potvrdzuje udržateľnosť plánovaného ozdravenia verejných financií. EK očakáva zlepšujúce sa podmienky na trhu práce a postupný pokles miery nezamestnanosti počas nasledujúcich rokov.

Štrukturálny deficit v roku 2014 dočasne stúpne o 0,7 percentuálneho bodu HDP, avšak v roku 2015 bude viac než kompenzovaný konsolidačným úsilím vo výške 0,8 percentuálneho bodu HDP. Hrubý dlh ostáva pod úrovňou 55 % HDP počas celého horizontu.

Pre kompletnú prognózu Európskej komisie:

http://ec.europa.eu/economy_finance/eu/forecasts/index_en.htm

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Pasívne fajčenie ohrozuje zdravie aj domácich miláčikov. Hrozí im rakovina či problémy s dýchaním

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.