Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. októbra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Budúcnosť krajiny na najbližšie tri roky v číslach

BRATISLAVA 5. októbra –

Budúcnosť krajiny na najbližšie tri roky v číslach

Vláda schválila návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2017 – 2019, ktorý plne korešponduje s prioritami novej vládnej koalície. Rozpočet vychádza z aktuálnej makroekonomickej situácie na Slovensku, ktorá krajine predpovedá na budúci rok v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami nadpriemerný ekonomický rast na úrovni 3,5 % HDP.

Predložený rozpočet verejnej správy zahŕňa dva hlavné ciele. Prvým je cieľ dosiahnuť dlhodobú udržateľnosť verejných financií. V tomto duchu rozpočet predpokladá postupné znižovanie deficitu verejnej správy. V budúcom roku je cieľová hodnota stanovená vo výške 1,29 % HDP, v roku 2018 by mal deficit klesnúť na 0,44 % HDP a v roku 2019 by mal byť historicky prvýkrát dosiahnutý rozpočtový prebytok vo výške 0,16 % HDP. Stanovené úrovne schodkov sú tiež plne v súlade s Programom stability Slovenska na roky 2016 až 2019.

Zároveň na základe aktuálneho odhadu ekonomického vývoja a fiškálneho rámca očakávame aj postupný pokles hrubého dlhu verejnej správy až k úrovni 49,1 % HDP v roku 2019.

Štát by mal v budúcom roku hospodáriť so schodkom 2,017 mld. eur. Celkové príjmy štátu by mali dosiahnuť 15,415 mld. eur a výdavky sú rozpočtované na úrovni 17,432 mld. eur.

Na príjmovú stranu rozpočtu majú tak pozitívny ako aj negatívny vplyv okrem iného aj aktuálne legislatívne zmeny, o ktorých bude rokovať Národná rada SR. Môžeme medzi ne zahrnúť vplyv zníženia sadzby dane z príjmov právnických osôb z 22 % na 21 %, zvýšenie paušálnych výdavkov z úrovne 40 % na úroveň 60 % z úhrnu príjmov a zároveň sa mení aj maximálna výška paušálnych výdavkov z 5 040 eur ročne na 20 000 eur ročne. V rámci novely zákona o dani z príjmov sa zavádza 7% daň z dividend. Príjmová strana rozpočtu počíta s pokračovaním uplatňovania a so zmenami v osobitných odvodoch v regulovaných odvetviach hospodárstva a osobitného odvodu vybraných finančných inštitúcií.

V rámci výdavkov sú v rozpočte zabezpečené prostriedky na celoročný dopočet valorizácie vo výške 6 % pre pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl od 1. septembra 2016.

V kapitole ministerstva obrany sa v budúcom roku počíta so zvýšením celkových obranných výdavkov na úroveň 1,2 % HDP. Okrem toho hovoríme aj o zvýšení výdavkov na výstavbu a rekonštrukciu ciest 1. triedy pre Slovenskú správu ciest v kapitole rezortu dopravy, či zvýšení výdavkov na investície, rekonštrukcie a na riešenie potrieb väzenstva v rezorte spravodlivosti.

Národná rada by o návrhu rozpočtu verejnej správy mala rokovať na svojej novembrovej schôdzi.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami McDonald’s spúšťa kampaň NAŠE PRETOŽE. Prieskum ukázal, prečo musíme myslieť na budúcnosť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.