Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. júna 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Boj proti daňovým únikom zvyšuje príjmy štátu

BRATISLAVA 24. júna –

O 290 miliónov eur budú v tomto roku vyššie daňové a odvodové príjmy štátu v porovnaní s predpokladmi z februára, a to najmä vďaka úspešnému boju proti daňovým únikom. Vyplýva to z najnovšej daňovej prognózy, ktorú zverejnil Inštitút finančnej politiky, analytický útvar pri MF SR.

„Prijaté opatrenia zamerané proti daňovým únikom sa tak v praxi stali dôležitým pilierom aj z hľadiska ozdravovania verejných financií a znižovania deficitu. Pozitívne vplýva na príjmy štátu aj celková makroekonomická klíma, teda lepšia situácia na trhu práce, rast zamestnanosti a prebúdzajúca sa spotreba domácností,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Efektívna daňová sadzba pri DPH, ktorá bola počítaná na základe daňových priznaní, pokračuje v raste už šiesty štvrťrok za sebou. V prvom štvrťroku 2014 efektivita výberu DPH dosiahla 14,1 % a podarilo sa ju tak zlepšiť na úroveň dosahovanú na začiatku roka 2009.

Pozitívne sa tiež vyvíjal výber firemných daní a naplnili sa tak pôvodné očakávania vyplývajúce zo zmeny sadzby tejto dane. Podľa prepočtov Inštitútu finančnej politiky výnos dane z príjmu právnických osôb bol o 360 mil. eur vyšší v porovnaní s tým, ak by sa sadzba nemenila.

Lepší výber daní a odvodov očakáva Inštitút finančnej politiky aj v nasledujúcich rokoch. V porovnaní s februárovou prognózou by sa príjmy rozpočtu mali zvýšiť v nasledujúcich dvoch rokoch o 200 mil. eur a o 150 mil. eur v roku 2017.

Prognóza bola prerokovaná na zasadnutí Výboru pre daňové prognózy 20. júna a všetci členovia tohto výboru, v ktorom sú zastúpení analytici centrálnej banky, komerčných bánk, Slovenskej akadémie vied, štatistického úradu, pokladali prognózu za realistickú.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Zdravotnícki experti sa stretli s cieľom poraziť rakovinu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.