Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. októbra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Atraktívnosť SR v očiach investorov a podnikateľov rastie

BRATISLAVA 29. októbra –

Slovensko si v rebríčku „Doing Business“ Svetovej banky medziročne polepšilo a dostalo sa globálne na 37. miesto so svojim historicky najlepším skóre. Naša silne exporte orientovaná ekonomika je v očiach investorov a podnikateľov v súčasnosti druhá najatraktívnejšia krajina v rámci V4 aj to aj vďaka lepšiemu cezhraničnému obchodu a možnosti začať podnikať rýchlejšej. Poľsko obsadilo 32. priečku, Česká republika 44. miesto a Maďarsko 54. miesto.

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa Svetovej banky zároveň zlepšilo aj v oblasti získania úveru. Začať podnikať je jednoduchšie vďaka skráteniu času na založenie firmy a zníženia poplatkov potrebných na registrovanie spoločnosti na okresnom súde. Pozitívny vplyv na získanie úveru mal nový zákon na ochranu osobných údajov.

Doba registrácie pre začínajúce firmy sa skrátila z pôvodných 5 na 2 dni a eliminovala sa nutnosť notársky overovaného podpisu, čím sa citeľne zjednodušilo zakladanie podnikateľských subjektov. Zároveň došlo vďaka efektívnej implementácii nového zákona o ochrane osobných údajov k zlepšeniu systému výmeny informácií úverového registra.

„Som rád, že Slovensko je vnímané ako rastúca ekonomika a že sme atraktívnou krajinou pre zahraničných partnerov“ uviedol minister financií Peter Kažimír.

Pohoršili sme si v dvoch oblastiach. Jednou z nich je rýchlosť pripojenia podnikateľského subjektu do elektrickej siete, druhou je oblasť vydávania a hodnotenia stavebných povolení. Slovensko v záujme ďalšieho skvalitňovania ekonomického prostredia zameriava svoju pozornosť na také opatrenia ako je napríklad podpora start-up „ekosystému“ či nový stavebný zákon zabezpečujúci účinnejšie odstraňovanie tzv. „čiernych stavieb“.

Index Svetovej banky Doing business obsahuje 11 indikátorov ktoré hodnotia jednoduchosť a zlepšenie podnikateľskej aktivity v 189 krajinách. Indikátory pokrývajú oblasti: začatie podnikania, stavebné povolenia, dostupnosť elektrickej energie, registrovanie vlastníctva, získanie úveru, ochrana investorov, platenie daní, zahraničné obchodovanie, vymožiteľnosť práva, riešenie platobnej neschopnosti.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Technológie posúvajú profesiu audítorov na výrazne vyššiu úroveň

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.