Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Analýza zmien platenia DPH

BRATISLAVA 2. decembra –

MF SR pripravilo analýzu zmien platenia DPH. Naviazať sa má na úhradu faktúr

Ministerstvo financií SR pripravilo Analýzu zavedenia režimu úhrady DPH po prijatí platby, v ktorej sa zaoberá zavedením možnosti pre malé a stredné podniky uhrádzať DPH až potom, ako prijmú od svojich odberateľov úhradu za dodané tovary a služby.

V súčasnosti totiž aj tie firmy, ktorým ich odberateľ nezaplatí za dodané tovary a služby, musia štátu priznať a uhradiť DPH. Financovanie splatnej dane z vlastných zdrojov môže predstavovať vážny problém a nedostatok týchto zdrojov potom malým a stredným podnikateľom napr. bráni v ďalších investíciách.

„Analýza, ktorú Ministerstvo financií SR predložilo do pripomienkového konania, sa zaoberá možnosťami, ako vznik daňovej povinnosti malých a stredných podnikov naviazať na zaplatenie faktúry od odberateľa,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Keďže DPH je v rámci EÚ harmonizovaná daň, ktorej právnym základom je smernica Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme DPH, MF SR predkladá tri alternatívy, ktoré vymedzuje tento európsky legislatívny priestor.

MF SR analyzuje možné zavedenie identifikovaných alternatív, poukazuje na ich výhody a nevýhody z hľadiska dotknutých subjektov, a aj na dosahy na štátny rozpočet. Analýza sa tiež zaoberá skúsenosťami iných členských štátov. Výsledkom analýzy má byť opatrenie, ktoré je súčasťou vládneho sociálneho balíčka a ktoré bude zamerané na malé a stredné podniky s limitovaným ročným obratom.

Podnikateľské asociácie a zväzy, s ktorými MF SR diskutovalo, túto iniciatívu vítajú. „Systém odvedenia DPH až po prijatí platby vnímam pozitívne, nakoľko v čase zhoršenej platobnej disciplíny pomôže zlepšiť finančnú situáciu v podnikoch, ktoré častokrát nie vlastnou vinou čakajú na úhradu za dodané tovary a poskytnuté služby neprimerane dlho. Nový systém úhrady DPH v menších podnikoch však bude potrebné nastaviť tak, aby nezvýšil celkové administratívne zaťaženie podnikania,“ zhodnotil výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

„Slovenská asociácia malých a stredných podnikov na základe informácií z členskej základne a od malých a stredných podnikov podporuje takýto zámer ministerstva. Preferujeme postoj uskutočňovať platby DPH nie na základe faktúr, ale na základe reálnych platieb za tovary a služby,“ povedal prezident asociácie Vladimír Sirotka.

Pozitívne snahu riešiť túto problematiku hodnotia aj odborníci na oblasť daní. „Platobná (ne)disciplína je problémom v pokrízových rokoch nielen na Slovensku. Aj preto umožňuje smernica EÚ členským štátom zaviesť pre malé a stredné podniky povinnosť odviesť DPH až po prijatí platby od odberateľov. Zavedenie tohto systému na Slovensku určite zlepší platobnú pozíciu malých a stredných podnikov aj napriek tomu, že môže priniesť dodatočné povinnosti evidenčného charakteru,“ zhodnotila Christiana Serugová, managing partner spoločnosti PricewaterhouseCoopers Slovensko.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=760

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Arpád Soltész napísal nový šťavnatý príbeh. Zlodej

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.