Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júna 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR:Ján Počiatek spustil výstavbu dvoch kľúčových úsekov pri Žiline

BRATISLAVA 17. júna –

Dnes slávnostne odštartovala výstavba dvoch diaľničných úsekov v okolí Žiliny. Základný kameň úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala vrátane najdlhšieho slovenského diaľničného tunela Višňové, ako aj úseku D3 Žilina Strážov –
Žilina Brodno dnes poklopal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. „Južný ako aj severozápadný ochvat Žiliny vodičom ušetria desiatky minút, ktoré už nebudú tráviť v kolónach alebo na križovatkách v centre mesta, zvýši sa bezpečnosť na cestách v celom kraji a v neposlednom rade sa výrazne pokročí vpred pri budovaní diaľničného spojenia východu a západu krajiny,“ povedal na slávnostnej ceremónii minister dopravy výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Diaľničný úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala je súčasťou 25,8 kilometra dlhého južného obchvatu Žiliny. Po jeho dobudovaní ušetria vodiči na tejto trase 23 minút, respektíve čas potrebný na prejazd sa skráti o viac ako o polovicu. Vzhľadom na vysokú intenzitu dopravy? na tomto úseku je možné povedať, že po dobudovaní tohto obchvatu iba vodiči osobných áut za 24 hodín ušetria spolu 1 333 hodín a približne 4 000 litrov benzínu. Súčasťou dnes slávnostne odštartovanej výstavby úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala je aj najdlhší slovenský tunel Višňové, ktorý meria 7 460 metrov. Iba 4,2 kilometra dlhý diaľničný úsek D3 Žilina Strážov – Žilina Brodno patrí medzi tie technicky najnáročnejšie na Slovensku. Prakticky celá jeho trasa totiž vedie buď po mostoch alebo cez tunel. Jeho výstavba v budúcnosti výrazne odbremení mesto Žilina od tranzitnej dopravy smerujúcej z alebo do Poľska. Slovensko dnes nemá so svojím severným susedom žiadne diaľničné spojenie a týmto stavom trpí nielen vzájomný obchod a vzťahy, ale aj ľudia žijúci pri súčasných hlavných cestných ťahoch. Predovšetkým ľudia na Kysuciach určite ocenia snahu rezortu dopravy čo najskôr tento stav zmeniť a dnes odštartovaná výstavba je ďalším krokom k splneniu tohto cieľa.
Výstavba diaľničných úsekov D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala a D3 Žilina Strážov – Žilina Brodno bude financovaná aj z prostriedkov Operačného programu doprava. Vzhľadom na skutočnosť, že obe tieto stavby sú zaradené medzi projekty pripravené na fázovanie, počíta sa aj s čerpaním zdrojov z Operačného programu integrovaná infraštruktúra.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

MDRVV: Zrušenie verejného obstarávania MDVRR: Železničné priecestia prispejú k bezpečnosti premávky

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.