Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. februára 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: Vlani u nás dovolenkovalo najviac turistov v histórii

BRATISLAVA 19. februára –

Najvyšší počet turistov, najvyššie príjmy a najvyšší počet domácich návštevníkov v histórii Slovenska. To sú rekordy minulého roka v oblasti cestovného ruchu. Počet turistov, vyše 4,3 milióna, prekonal aj doteraz silné a najúspešnejšie roky 2008 (o 6 %) a 2013 (o 7 %). Zároveň predbežné príjmy z aktívneho CR prekonali prvýkrát dvojmiliardovú hranicu.

„Som veľmi rád, že záujem o dovolenku a oddych na Slovensku stále narastá a sme atraktívnou krajinou aj pre obyvateľov Slovenska. Zároveň ma teší, že v počte turistov sme dva rekordné roky z troch zaznamenali v tomto volebnom období,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Aj tieto čísla podľa neho dokazujú, že turizmus na Slovensku a jeho podpora sa uberá správnym smerom. Zvýšený záujem o Slovensko vysvetlil minister Počiatek viacerými dôvodmi. „Samozrejme okrem prírody, kultúrnych pamiatok alebo originálnych kúpeľných miest, je to stále zvyšujúca sa kvalita poskytovaných služieb v ubytovacích aj stravovacích zariadeniach, zlepšená dostupnosť Slovenska z pohľadu leteckého spojenia alebo napríklad aj pozitívne články v zahraničí, v ktorých nás odporúčajú ako zaujímavú dovolenkovú destináciu,“ povedal J. Počiatek. Vlani doma dovolenkovalo historicky najviac obyvateľov Slovenska, vyše 2,6 milióna, čo predstavuje nárast o takmer 13 % v porovnaní s rokom 2008 a o takmer 10 % v porovnaní s rokom 2013. Najviac zahraničných návštevníkov k nám vlani prišlo zo susednej Českej republiky (vyše pol milióna), Poľska (vyše 168-tisíc) a Nemecka (takmer 159-tisíc). Zároveň sme minulý rok zaznamenali najvyššie medziročné prírastky návštevníkov z našich významných zdrojových trhov. Najvýraznejší nárast mali návštevníci zo Spojeného kráľovstva (takmer 47 %), Spojených štátoch (takmer 34 %), Holandska (vyše 22 %) a Rakúska (vyše 21 %). V rámci spolupráce krajín V4 sa Slovensko orientuje najmä na ázijský trh. Správne smerovanie potvrdil aj 95 % nárast čínskych turistov na Slovensku.

Ministerstvo dopravy chce aj naďalej podporovať cestovný ruch formou dotácií pre oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu. Minulý rok boli na úrovni 4,3 milióna eur. Zároveň sa má vybudovať jednotná značka kvality, ktorá bude ukazovateľom úrovne služieb v cestovnom ruchu. Zapojením poskytovateľov služieb v CR do certifikácie poskytovatelia získajú dôveryhodnosť nielen u slovenských návštevníkov, ale i tých zahraničných, čo prispieva ku zvyšovaniu konkurencieschopnosti Slovenska a jeho regiónov.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.