Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. februára 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: Verejnú dopravu v Bratislave posilnia záchytné parkoviská

BRATISLAVA 22. februára –

Verejnú dopravu v Bratislave posilnia záchytné parkoviská a nové železničné zastávky

Jedným z dôležitých cieľov Operačného programu Integrovaná Infraštruktúra je podpora verejnej osobnej dopravy. Na zlepšenie cestovania v Bratislave a okolí pripravuje Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR viacero projektov. Medzi nimi je aj zahustenie železničných zastávok a výstavba záchytných parkovísk pri železničných staniciach.

Po úspešných projektoch podporených z fondov Európskej únie v ukončenom programovom období, ako sú električková trať do Petržalky cez Starý most, nákup 45 električiek, 120 trolejbusov, pripravuje ministerstvo dopravy v spolupráci s mestom Bratislava aj vybudovanie terminálov osobnej dopravy a záchytných parkovísk v okolí hlavného mesta. „Problematická dopravná situácia v regióne Bratislavy vyžaduje súbor viacerých opatrení. Okrem vybudovania diaľničného obchvatu a rýchlostnej cesty smerom na Šamorín pripravujeme aj projekty, ktoré zlepšia prístup ľudí k verejnej osobnej doprave. Záchytné parkoviská pred vstupom do veľkých miest a následný prestup do vlakov pomôžu odľahčiť Bratislavu,“ povedal minister dopravy Ján Počiatek.

Informácie o projektoch:
Terminály integrovanej osobnej prepravy
Popis projektu: Ide o sedem samostatných stavieb zvyšujúcich dostupnosť niektorých častí Bratislavy ako napr. Vrakuňa, Ružinov, Devínska N. Ves, Dúbravka, Kramáre, či Karlova Ves a umožňujúcich lepší integrovaný prestup medzi železničnou dopravou a mestskou hromadnou dopravou) v lokalitách Devínska Nová Ves, Lamačská brána, Patrónka, Mladá garda, Trnávka, Ružinov, Vrakuňa.

Technický stav prípravy: Pre všetky terminály sú spracované dokumentácie pre územné rozhodnutie (financované z Operačného programu Doprava). V súčasnosti prebieha získavanie územných rozhodnutí a následne bude realizovaná výstavba, prostredníctvom tzv. žltého FIDICu, ktorá bude financovaná z OPII. Projektové zámery už boli schválené v riadiacom výbore.
Obdobie realizácie: 2017 – 2019
(terminály Vrakuňa, Ružinov, Trnávka) 2017 – 2020 ostatné terminály
Predpokladané náklady: 60 mil. eur (EÚ zdroj, 85% investičných nákladov)

Budovanie záchytných parkovacích miest pri železničných staniciach (tzv. P&R)

Popis projektu: Ide o záchytné parkoviská v blízkosti železničných staníc, umožňujúce prestup z individuálnej automobilovej dopravy na železničnú dopravu, čím sa podporia ekologickejšie formy dopravy a odľahčí sa centrum mesta od zápch. Momentálne sa ako vzorové pripravujú parkoviská v Ivanke pri Dunaji, Pezinku, Nových Košariskách a Zohore. V prípade úspechu sa v budúcnosti bude podporovať budovanie takýchto zariadení aj v rôznych iných obciach v okolí Bratislavy, ale prípadne aj v okolí Košíc, Žiliny či ostatných veľkých miest s dobrou železničnou obsluhou.
Technický stav prípravy: Prebieha
spracovanie dokumentácií stavebného zámeru a dokumentácie pre územné rozhodnutie pre prvé štyri parkoviská, ktoré by sa mali postaviť v roku 2017.
Obdobie realizácie: 2017
Predpokladané náklady: V rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra je na ich výstavbu rezervovaných 20 mil. eur (z toho EÚ zdroj, 85% investičných nákladov)

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.