Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. septembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR SR: Rezort dopravy sa zameriava na osvetu

BRATISLAVA 17. septembra –

Na cestách zomiera príliš veľa cyklistov, rezort dopravy sa preto zameriava na osvetu

Väčšie množstvo cyklistov na našich cestách sa už prejavuje aj v zvýšenom počte nehôd. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja sa preto v rámci akcie „Presadni na bicykel“ rozhodlo zamerať predovšetkým na otázky súvisiace s bezpečnosťou a zdravím. V rámci Európskeho týždňa mobility bude verejnosť informovať napríklad o tom, ako správne poskytnúť prvú pomoc zranenému cyklistovi alebo čo hrozí cyklistovi, ak pred jazdou pije alkohol.
„Bicykel je nielen ekologickým, ale aj zdraviu prospešným dopravným prostriedkom, ktorý v posledných rokoch využíva čoraz viac ľudí. No netreba podceňovať bezpečnosť, pretože cyklisti sú v porovnaní s motoristami omnoho zraniteľnejší. Práve preto sa tento rok sústredíme na otázky súvisiace so zdravím, bezpečnosťou a prvou pomocou,“ povedal národný cyklokoordinátor Peter Klučka.
Len za prvý polrok tohto roku sa podľa štatistík Policajného zboru SR stalo na slovenských cestách 578 dopravných nehôd s účasťou cyklistov, čo predstavuje medziročný nárast o 13,6 percenta. Zhruba každú tretiu nehodu pritom podľa zistení polície zavinil cyklista. Pri týchto nehodách prišlo o život celkovo 14 ľudí, čo je takmer päťkrát viac ako vlani. „Tieto čísla sú alarmujúce. Dokazujú, že ruka v ruke s postupným budovaním cyklociest a propagáciou cyklistiky ako takej musí ísť aj vzdelávanie a osveta v otázkach bezpečnosti,“ zdôraznil P. Klučka.
Podujatie Presadni na bicykel sa uskutoční dnes od 14. hodiny na námestí obchodného centra Eurovea v Bratislave, kde čaká na účastníkov bohatý program. Pre deti je pripravená mini cykloškola vo forme prenosného dopravného ihriska, kde sa za pomoci inštruktora budú deti učiť bezpečnej jazde na bicykli v premávke značenej dopravnými značkami. Inštruktor bezpečnej jazdy bude k dispozícii aj pre dospelých. V súťaži na rotopedoch budú môcť všetky vekové kategórie vyhrať jeden zo štyroch bicyklov a športový tréner a dietológ návštevníkom zostavia cvičebný plán a optimálny jedálny lístok. Zrejme najväčším lákadlom bude možnosť vyskúšať si okuliare simulujúce opitosť, keďže alkohol je príčinou mnohých dopravných nehôd. A pocity vodiča pri náraze si zase môžu návštevníci vyskúšať na simulátore prevrátenia vozidla pri havárii.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.