Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. novembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR SR: Okolo Levoče sa už jazdí po diaľnici

BRATISLAVA 30. novembra –

Okolo Levoče sa už jazdí po diaľnici

Levoča (30. novembra 2015) – Historické centrum starobylej Levoče si vydýchne. Od dnešného dňa už nebudú kamióny a tranzitujúce autá prechádzať cez mesto. Hotová je už aj druhá časť dvadsaťkilometrového úseku D1 Jánovce – Jablonov s tunelom Šibenik. Levočskú diaľnicu dnes slávnostne uviedol do prevádzky minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

„Kľúčová slovenská diaľnica D1 sa na východe pomaly, ale isto sceľuje. Dnes je možné prejsť bezpečne a rýchlo od Ružomberka až po Fričovce, čo je 120 kilometrov. V decembri otvoríme ešte úsek Fričovce – Svinia, takže na Vianoce sa už môže verejnosť tešiť na plynulú jazdu až do Prešova,“ povedal na slávnostnom otvorení minister Ján Počiatek. Ako dodal, „celkovo bude v tomto roku dokončených 56 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, čo je naozaj zásadný posun v budovaní diaľničnej siete na Slovensku. Treba pripomenúť, že toto všetko sa nám podarilo najmä vďaka výraznej podpore európskych zdrojov.“
Po sprejazdnení obidvoch úsekov sa kompletne odkloní tranzitná doprava z mesta Levoča a okolitých obcí. Nová diaľnica Jánovce – Jablonov s dĺžkou takmer 20 kilometrov skráti čas prejazdu o 12 minút oproti pôvodnej ceste I. triedy. Hlavným benefitom je však zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky, keďže na prehustenej ceste prvej triedy dochádzalo často k vážnym dopravným nehodám.

Informácia o projekte Jánovce – Jablonov II. úsek
Lokalizácia stavby: Prešovský kraj
Dĺžka stavby: 9,541 km
Privádzač Levoča (985 m)
Estakáda: 12 mostov
Tunel: Šibenik (dvojrúrový tunel, 588 m)
križovatka: Levoča
odpočívadlo: Levoča (veľké ľavostranné, pre oba smery)
Úsek diaľnice D1 Jánovce – Jablonov, II. úsek je súčasťou základnej európskej TEN-T siete Rýn – Dunaj a je pokračovaním úseku Jánovce – Jablonov, I. úsek, ktorý bol sprevádzkovaný v októbri 2015. Výstavba diaľnice v tomto úseku preberie všetku tranzitnú dopravu, čím uvoľní existujúce cesty na účely regionálnej a vnútroregionálnej dopravy. Taktiež zlepší a zrýchli prístup do regiónu.
Financovanie: Projekt je spolufinancovaný v rámci Operačného programu Doprava z Kohézneho fondu, Prioritná os 2. Zmluvná cena predstavuje sumu 126 257 999 eur (bez DPH), z toho väčšinu pokryjú zdroje EÚ.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.