Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. mája 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR SR: Nový stavebný zákon prinesie poriadok

BRATISLAVA 27. mája –

Vláda dnes schválila návrh nového stavebného zákona. Jeho kľúčové prínosy sa dajú zhrnúť v troch bodoch. Poriadok v území, profesionalita a efektívnejšie rozhodovanie. Tieto výhody, ktoré nový zákon prinesie, pocítia všetci obyvatelia Slovenska. Či už pri riešení vlastného bývania alebo aj kvalitnejšieho prostredia, v ktorom žijú.

„Nie je veľa zákonov, ktoré by sa tak bytostne dotýkali každého z nás, ako práve stavebný zákon. Som veľmi rád, že po veľmi dlhej, kvalitnej a odbornej príprave dnes verejnosti predstavujeme nový stavebný zákon. Ten prinesie poriadok do územia, zvýši efektivitu procesov a zabezpečí profesionalitu všetkých zúčastnených,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.

Takmer štyridsať rokov starý stavebný zákon už nespĺňal nároky, ktoré naň súčasná doba kladie. Preto ministerstvo spolu s odborníkmi z praxe, ale aj so širokou verejnosťou dlhodobo pracovalo na príprave úplne novej normy. Medzi najväčšie novinky nového stavebného zákona patrí povinné vypracovanie územných plánov pre všetky obce. Tie spolu so zastavovacími plánmi urýchlia a zjednodušia povoľovacie procesy. Zároveň sa zintenzívni boj proti čiernym stavbám. Nový stavebný
zákon neumožní legalizovať čierne stavby a na tie už dnes stojace bude jasne stanovená lehota, dokedy bude možnosť dať ich do súladu so zákonom. Na všetko bude dozerať posilnená Slovenská stavebná inšpekcia.

Nový stavebný zákon zároveň mení štruktúru stavebných úradov a zvyšuje nároky na ľudí, ktorí na nich budú pracovať. Výsledkom bude kvalitnejší servis, ktorý ľuďom stavebné úrady budú poskytovať. Zefektívňujú sa aj jednotlivé procesy v konaní na
stavebných úradoch. Niektoré z nich sa zlučujú, pri jednoduchých stavbách, napríklad rodinných domoch do 300 metrov štvorcových, sa dve konania zlučujú do jedného, čo ľudom ušetrí až tri mesiace času.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.