Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. marca 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: SR mala jeden z najúspešnejších turistických rokov v histórii

BRATISLAVA 13. marca –

Slovensko malo jeden z najúspešnejších turistických rokov v histórii

Cestovnému ruchu na Slovensku sa vlani darilo najlepšie za posledných päť rokov. Celkový počet turistov prekročil hranicu 4 miliónov, čo sa od 90. rokov podarilo dosiahnuť len raz, v predkrízovom roku 2008. Záujem o dovolenku na Slovensku rástol nielen u zahraničných, ale aj u domácich návštevníkov.
„Vlani navštívilo Slovensko celkovo 4 048 505 turistov, čo predstavuje nárast o viac ako 7 percent. Je to najvyšší počet, aký sme v posledných piatich rokoch zaznamenali. Navyše mierne sa zvyšuje aj priemerný počet nocí, ktoré u nás trávia. Potvrdzuje sa, že naša aktívna práca prináša konkrétne výsledky a Slovensko sa stáva v očiach turistov čoraz zaujímavejšou destináciou,“ zdôraznil štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.
Nárast bol zaznamenaný tak u zahraničných návštevníkov, ako aj u domácich. Celkovo prišlo vlani na Slovensko 1 669 948 návštevníkov zo zahraničia, čo je medziročne o 9,3 % viac. Na Slovensku strávili 4 340 009 nocí. Najviac zahraničných turistov prišlo vlani z Českej republiky (492 713). Nasledovali turisti z Poľska (167 751), Nemecka (153 814), Ukrajiny (79 988), Rakúska (73 862), Maďarska (68 832), Ruska (54 471), Talianska (53 969) a Spojeného kráľovstva (50 255).
Domáci turisti sú však aj naďalej základom cestovného ruchu, pretože tvorili takmer 60 percent klientely. Vlani trávilo na Slovensku svoju dovolenku celkovo 2 378 557 Slovákov, čo je medziročne viac o 5,9 %. V rôznych ubytovacích zariadeniach strávili 7 146 562 nocí, v priemere tam tak strávili 3 noci.
Nárast počtu turistov sa pritom podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska prejavil aj v náraste príjmov. Príjmy z aktívneho zahraničného cestovného ruchu Slovenska dosiahli podľa predbežných údajov za uplynulý rok 1,9245 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 7,6 percenta. „Rastúce príjmy sú dobrou správou nielen pre naše hospodárstvo, ale aj veľkou príležitosťou pre všetkých podnikateľov v oblasti cestovného ruchu a ľudí zamestnaných v tejto oblasti,“ dodal F. Palko.
Rezort zároveň podniká viaceré kroky, aby trend rastu udržal aj v budúcnosti. Ide napríklad o rozvoj destinačného manažmentu a dotácie pre rozvoj cestovného ruchu. „Kľúčovým je z môjho pohľadu aj zvyšovanie kvality poskytovaných služieb,“ povedal F. Palko. Ako dodal ministerstvo minulý týždeň v Nemecku podpísalo kontrakt na zakúpenie licencie na zavádzanie systému kvality. Ten bude základom slovenského systému hodnotenia kvality ubytovacích, stravovacích a ďalších doplnkových služieb, ktorý chce začať ministerstvo implementovať už v budúcom roku.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.