Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. apríla 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: Spolupráca v doprave je kľúčom k fungovaniu regiónov

BRATISLAVA 29. apríla –

Nájsť cestu vzájomnej spolupráce, ako čo najefektívnejšie prepojiť všetky druhy dopravy – o tom dnes v Bratislave diskutovali štátni tajomníci Vyšehradskej štvorky. Konferencia na tému „Integrovaná mestská doprava vybraných aglomerácií V4“ sa konala pri príležitosti slovenského predsedníctva v tomto zoskupení. Dôležitosť budovania koordinovaného systému dopravy v rámci jednotlivých regiónov potvrdili zástupcovia Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska podpisom Memoranda o spolupráci V4 v oblasti rozvoja integrovaných dopravných systémov (IDS).

„Slovensko, rovnako ako iné členské štáty EÚ, sa borí s prepadom podielov výkonov verejnej osobnej dopravy na úkor rapídneho nárastu individuálnej automobilovej dopravy. Východiskom je cesta koordinovanej spolupráce všetkých druhov dopravy tak, aby vytvárali ucelený systém prijateľný predovšetkým pre používateľa,“ povedal štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Viktor Stromček.

Predstavitelia rezortných ministerstiev Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska sa zhodli na tom, že problematika integrácie dopravných systémov je aktuálna pre všetky krajiny tohto regiónu. Výmena skúseností, či už pozitívnych alebo negatívnych, zo zavádzania IDS je tak viac ako žiaduca a inšpiratívna.

Na Slovensku zatiaľ žiadny komplexný integrovaný dopravný systém neexistuje. Problémom sú odlišní objednávatelia pre každý druh dopravy. Výsledkom sú súbežné spoje, rozdielne názory na vzájomnú integráciu v doprave, či obavy dopravcov zo straty svojich tržieb. Ministerstvo dopravy už dnes hľadá spôsob zjednotenia objednávateľov prímestskej autobusovej a verejnej osobnej železničnej dopravy. „Ak sa celý systém nastaví správne, prinesie všetkým zúčastneným len pozitíva. Pre cestujúcich je to lepšia a koordinovanejšia ponuka dopravných spojov, jednoduchšie vybavovanie formalít, pre dopravcov zase efektívnejšie využívanie svojho mobilného parku. V neposlednom rade získajú aj objednávatelia, a to v podobe nižších úhrad pre dopravcov z dôvodu nárastu tržieb v systéme,“ dodal V. Stromček.

Na záver stretnutia v Bratislave štátni tajomníci V4 potvrdili spoločný postup a vzájomnú výmenu informácií pri budovaní IDS svojím podpisom Memoranda o spolupráci Vyšehradskej skupiny v tejto oblasti.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.