Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. decembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: Na Vianoce do Prešova už po diaľnici

BRATISLAVA 17. decembra –

Na Vianoce do Prešova už po diaľnici

Po levočskom úseku diaľnice D1 dnes dostali motoristi do užívania ďalší jedenásťkilometrový úsek tesne pred Prešovom. Diaľnicu D1 Fričovce – Svinia dnes slávnostne uviedol do prevádzky minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

Nová diaľnica odbremení predovšetkým Hendrichovce, Bertotovce a Chminiansku Novú Ves. Cez tieto lokality vedie cesta prvej triedy I/18, po ktorej denne tranzituje 15-tisíc áut. „Otvorenie tohto diaľničného úseku má širší ako len regionálny význam. Už o pár dní sa tisíce ľudí vyberú autom na sviatky za rodinou, a to či už v smere z Bratislavy na východ alebo opačne. Dnešným otvorením tejto diaľnice pre motoristov máme na Slovensku druhý najdlhší diaľničný úsek, v dĺžke takmer 140 km, a teda je možné ísť po diaľnici súvisle od Ružomberka až po Prešov. Diaľničné spojenie medzi západom a východom našej krajiny je opäť bližšie k realite,“ povedal na slávnostnom otvorení minister Ján Počiatek. Ako dodal, „celkovo bolo v tomto roku dokončených 56 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, čo je naozaj zásadný posun v budovaní diaľničnej siete na Slovensku. Treba pripomenúť, že toto všetko sa nám podarilo najmä vďaka výraznej podpore európskych zdrojov.“ V porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy I/18 ušetria motoristi cestou po novej diaľnici 5 minút. Čas jazdy z Bratislavy do Prešova po D1 sa však vplyvom ďalších novovybudovaných úsekov – diaľničný obchvat Martina a Levoče s tunelom Šibenik – skráti až o 30 minút.

Informácia o projekte D1 Fričovce – Svinia

Lokalizácia stavby: Prešovský kraj

Dĺžka stavby: 11,2 km

Úsek diaľnice D1 Fričovce – Svinia je súčasťou základnej európskej TEN-T siete Rýn – Dunaj. Diaľnica v tomto úseku preberie všetku tranzitnú dopravu, čím uvoľní existujúce cesty na účely regionálnej a vnútroregionálnej dopravy. Taktiež zlepší a zrýchli prístup do regiónu.

Financovanie: Projekt je spolufinancovaný v rámci Operačného programu Doprava z Kohézneho fondu, Prioritná os 2. Zmluvná cena predstavuje sumu 1 129 441 090,69 eura bez DPH, z toho väčšinu pokryjú zdroje EÚ.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.