Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. októbra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: Historická rezolúcia k znižovaniu emisií z leteckej dopravy

BRATISLAVA 7. októbra –

Montreal (7. októbra 2016) – Historické 39. valné zhromaždenie Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO) prijalo jednu z najdôležitejších rezolúcií v oblasti civilného letectva. Takzvaná schéma globálneho trhového opatrenia (GMBM) má prispieť k zníženiu emisií oxidu uhličitého (CO2) z medzinárodnej leteckej dopravy. Slovenská republika ako predsedajúca krajina v Rade Európskej únie, predkladala na Valnom zhromaždení ICAO dokumenty v mene EÚ a jej členských štátov a tiež dokumenty týkajúce sa prijatej schémy GMBM.

Dosiahnutá dohoda predstavuje rozhodujúci krok smerom k systému nulového nárastu emisií CO2 z medzinárodnej leteckej dopravy po roku 2020 (tzv. „Carbon Neutral Growth 2020“). „Uviedli sme do pohybu systém, ktorý už nebude možné zvrátiť. Avšak nemôžeme povedať, že misia je splnená. Čaká nás dlhá cesta, na konci ktorej bude civilné letectvo prvým módom dopravy, ktorý jednotne a na celosvetovej úrovni pristúpi k ochrane životného prostredia,“ uviedol minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek.

Podľa rezolúcie, budú od roku 2021 lety medzi viac ako 60 členskými štátmi ICAO, vrátane všetkých členských štátov Európskej únie a ostatných členských štátov ECAC, súčasťou pilotnej fázy schémy GMBM na kompenzovanie emisií CO2 v ovzduší. Ďalšie členské štáty ICAO „nastúpia na palubu“ počas nasledujúcich rokov.

Medzinárodná organizácia civilného letectva bude v ďalších pracovať na štandardoch a odporúčaniach pre schému GMBM. Európska únia, vrátane Slovenskej republiky, poskytne pomoc, aby bol naplnený princíp tzv. „no country left behind“.
Delegáciu SR na zhromaždení ICAO v Montreale viedli zástupcovia ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a zástupcovia Dopravného úradu a štátneho podniku Letové prevádzkové služby SR.

Karolína Ducká
hovorkyňa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.