Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júna 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: EÚ nám zaplatí nové železnice, diaľnicu i nabíjacie stanice

BRATISLAVA 21. júna –

Trinásť dopravných projektov zo Slovenska s rozpočtom viac ako pol miliardy eur sa dostalo do užšieho výberu Európskej komisie medzi plánované investície v rámci Nástroja na prepájanie Európy. Slovenské projekty boli vybrané v rámci druhej výzvy, v rámci ktorej bolo predložených sedemnásť projektov. Peniaze by mali byť definitívne schválené do konca júla. Medzi projektmi, pri ktorých sa očakáva potvrdenie schválenia, sú najmä projekty z ekologických módov dopravy (železničná a vodná) a tiež diaľnica D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec.
Slovenská republika má v rámci Nástroja na prepájanie Európy (Connecting Europe Facility, CEF) k dispozícii 743 miliónov eur z európskych zdrojov (874 mil. eur vrátane národného spolufinancovania). Z tohto balíka sa Slovensku v prvom kole výzvy podarilo vysúťažiť 54 mil. eur, z ktorých väčšina pôjde na projekt cestného mostu v Komárne. Národným koordinátorom CEF v oblasti dopravy je Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
„Našim cieľom v rámci druhej výzvy CEF bolo naplno využiť peniaze vyhradené Európskou komisiou pre Slovensko. Preto sme na posúdenie predložili projekty v hodnote dvojnásobku slovenskej obálky. Som veľmi rád, že do užšieho výberu postúpilo až trinásť slovenských projektov a máme tak vysokú šancu získať polmiliardovú investíciu do slovenskej dopravy, čo sú vlastne peniaze navyše k už prideleným štyrom miliardám v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra,“ povedal minister dopravy Roman Brecely. „Náš rezort má bohaté skúsenosti s prípravou žiadostí o granty na veľké infraštruktúrne projekty a tie sa budeme snažiť zúročiť pri očakávaných ďalších kolách výziev v rámci nástroja CEF, ako aj pri Európskom fonde pre strategické investície,“ dodal minister R. Brecely.

Zoznam dopravných projektov, ktoré sú v užšom výbere EK pre financovanie z nástroja CEF:
Výstavba diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec
Modernizácia železničnej trate v úseku Liptovský Mikuláš – Poprad – Tatry (mimo)
Modernizácia železničnej trate v dvoch úsekoch medzi Devínskou Novou Vsou a štátnou hranicou SK/CZ
Implementácia technickej interoperability v spoločnosti ZSSK CARGO
Implementácia technickej interoperability v spoločnosti ZSSK
EAST-E (nadnárodný projekt Chorvátska, Slovenskej a Českej republiky zameraný na výstavbu 62 nabíjacích staníc pre elektromobily)
Masterplán a štúdia uskutočniteľnosti pre verejný prístav Komárno
Modernizácia plavebnej komory Vodného diela Gabčíkovo
LNGAFT: Skvapalnený zemný plyn ako alternatíve palivo pre dopravu
NCE – FastEvNet (poľsko-slovenský projekt výstavby 85 nabíjacích staníc pre elektromobily)
CoRISMa (nadnárodný projekt zameraný na výmenu dát a zlepšenie navigácie vo vnútrozemskej vodnej doprave)
SESAR (nadnárodný projekt zameraný na výskum v oblasti riadenia letovej prevádzky Jednotného európskeho neba)
SPICE (nadnárodný projekt zameraný na riadenie vzdušného priestoru a efektívnu navigáciu v leteckej doprave)

Karolína Ducká
hovorkyňa Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.