Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. marca 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: Diaľničný tunel Považský Chlmec je už vo výstavbe

BRATISLAVA 10. marca –

Pri Žiline dnes za účasti ministra dopravy Jána Počiatka začali stavbári raziť jeden z technicky najunikátnejších diaľničných tunelov na Slovensku. Jeho prevádzka v budúcnosti významne odbremení mesto Žilina od tranzitnej dopravy smerujúcej do Poľska, resp. zo severu na diaľnicu D1. Dvojkilometrový tunel Považský Chlmec, ktorý dnes dostal meno Daniela, je súčasťou diaľničného úseku D3 Žilina Strážov – Žilina Brodno. Ten patrí medzi technicky najnáročnejšie: vyše štvorkilometrovú stavbu tvoria prevažne mosty a tunel. Úsek bude hotový v júni 2017. „Severozápadný obchvat Žiliny vodičom ušetrí desiatky minút, ktoré už nebudú tráviť v kolónach alebo na križovatkách v centre, zvýši sa bezpečnosť na cestách v meste. Dôležité tiež je, že postupujeme v budovaní diaľničného prepojenia s naším severným susedom. Slovensko dnes nemá s Poľskom také potrebné diaľničné spojenie, čím trpí nielen vzájomný obchod a vzťahy, ale trpia aj ľudia žijúci pri hlavných cestných ťahoch,“ povedal počas slávnostného začiatku razenia tunela minister dopravy výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.

Zaujímavosťou stavby je, že uprostred celkovej dĺžky tunela je otvorená „stredová stavebná jama“, ktorá umožňuje razenie obidvoma smermi (na východ aj západ). Razenie tunela tak bude možné zo štyroch strán. Stredový portál bude po ukončení prác presypaný, a tak tunel vytvorí jednoliaty celok. V súčasnosti sú v okolí tohto krajského mesta vo výstavbe až štyri diaľničné tunely (Považský Chlmec, Žilina, Ovčiarsko a Višňové) v celkovej dĺžke takmer 13 kilometrov. Všetky rozostavané diaľničné úseky v Žilinskom kraji na diaľniciach D1 a D3 sú spolufinancované z Kohézneho fondu Európskej únie cez Operačný program Doprava a nový Operačný program Integrovaná infraštruktúra.
Operačný program Doprava 2007 – 2013, ktorý pokrýva najvýznamnejšie projekty na budovanie dopravnej infraštruktúry na Slovensku, v týchto dňoch prekročil hranicu čerpania na úrovni 2 miliárd eur. Od apríla 2012, odkedy ministerstvo dopravy vedie Ján Počiatek, bolo vyčerpaných 1 123 483 486 eur, t. j. 56 percent z celého objemu európskych zdrojov.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.