Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. apríla 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDV: Ministerstvo dopravy opätovne vyzvalo na realizáciu nájomných bytov v Dúbravke

BRATISLAVA 25. apríla –

Výstavba nových nájomných bytov v Dúbravke stojí na mŕtvom bode. Bráni tomu aktivita niektorých poslancov mestskej časti, ktorí aj napriek právoplatne vydanému stavebnému povoleniu vystupujú proti plánovanému projektu. Štátny tajomník ministerstva dopravy a výstavby Peter Ďurček spolu s primátorom hlavného mesta Ivom Nesrovnalom opätovne vyzvali mestskú časť, aby nebránila výstavbe nových nájomných bytov, s ktorými sama súhlasila. Ako uviedli, odďaľuje to riešenie samotnej problematiky a zároveň spôsobuje hlavnému mestu nemalé finančné straty. Tento prípad zároveň poukazuje na fakt, že je potrebné prehodnotiť aktuálny právny stav.

„Po dlhých rokoch sme našli spôsob, ako riešiť problém s reštituovanými bytmi v Bratislave, kde je zo všetkých miest asi najvypuklejší. Sme znepokojení, že realizácia riešení naráža na zložité úradné postupy, ktoré so sebou prináša stav, keď sú mestské časti zároveň aj stavebnými úradmi. Samotný magistrát zodpovedný za rozvoj hlavného mesta ako celku však túto kompetenciu, respektíve jej časť, vôbec nemá. Takéto prerozdelenie kompetencií spôsobuje problémy hlavnému mestu, mestským častiam a najmä našim občanom. To nás núti prehodnotiť existujúci právny stav. Máme indície, že obdobných prípadov môže byť viac a sme toho názoru, že stavebné úrady by nemali byť používané ako politický nástroj vo vzťahoch medzi hlavným mestom a jeho mestskými časťami” uviedol štátny tajomník ministerstva dopravy Peter Ďurček.

Projekt na vybudovanie nových náhradných nájomných bytov v Dúbravke pre Bratislavčanov žijúcich v reštituovaných domoch s regulovaným nájomným má právoplatné stavebné povolenie z roku 2014. So zmenami v tomto povolení dňa 18. 1. 2016 súhlasil aj súčasný starosta mestskej časti, čo potvrdil svojim podpisom.

Počas samotného konania ani pri zmene stavebného povolenia v minulom roku pritom neboli zo strany súčasných poslancov vznesené žiadne zásadné námietky a projekt získal okrem iného aj súhlasné stanovisko mestského zastupiteľstva a mestskej časti Dúbravka.

Hlavné mesto má rovnako, ako všetky mestá na Slovensku, povinnosť zabezpečiť náhradné nájomné bývanie pre ľudí žijúcich v reštituovaných domoch s regulovaným nájomným. Jedným zo spôsobov ako, túto povinnosť zabezpečiť je výstavba nových bytov na pozemkoch vo vlastníctve mesta. Štát prostredníctvom ministerstva dopravy tento proces podporuje dotáciami, ktoré mesto môže získať.

Karolína Ducká

hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

K téme

Nový cestovný poriadok ZSSK: Z Bratislavy do Košíc, Šale, Prievidze a zo Zvolena do Košíc sa dostanete budúci rok podstatne rýchlejšie Do aplikácie Ideme vlakom pribudli Nákup medzinárodných cestovných lístkov aj „Obľúbení cestujúci“

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.