Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. mája 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDV: Minister Arpád Érsek sa stretol s maďarským ministrom zahraničných vecí Pétrom Szijjártóm

BRATISLAVA 26. mája – Cestná a železničná infraštruktúra na slovensko-maďarskej štátnej hranici boli hlavnými témami dnešného rokovania ministra dopravy a výstavby SR Arpáda Érseka s ministrom zahraničných vecí Maďarska Pétrom Szijjártom.

Minister Péter Szijjártó vyzdvihol na stretnutí, ktoré sa konalo na jeho žiadosť, medzivládne memorandum z roku 2014, ktoré podpísali premiéri oboch krajín Róbert Fico a Viktor Orbán. Podľa ministra Érseka sú viaceré projekty uvedené v memorande vo fáze prípravy, v pokročilom štádiu je cestný most cez Ipeľ medzi obcami Vrbobka a Őrhalom.

A.Érsek upozornil maďarského ministra zahraničia na termín ukončenia výstavby nového mosta cez Dunaj medzi mestami Komárno a Komárom, ktorý má byť hotový do konca mája 2019. Slovensko svoju úlohu splnilo a na jeseň minulého roku začalo stavať cestnú prípojku na most. Zodpovednosť za stavbu samotného mostného telesa prevzala podľa medzištátnej dohody maďarská strana, proces verejného obstarávania na jeho výstavbu mal byť už ukončený, avšak stále prebieha. „Potrebujeme budovať cestné spojenia, ktoré zlepšia podmienky pre rozvoj cezhraničných podnikateľských aktivít a naštartujú rozvoj turistiky a cestovného ruchu v strede Európy,“ pripomenul A.Érsek.

Ministri otvorili aj tému diaľnice medzi Győröm a Dunajskou Stredou. A.Érsek informoval, že táto komunikácia nie je momentálne súčasťou koncepcie cestnej siete. V stave prípravy alebo realizácie je však niekoľko ďalších projektov, ktoré umožnia pohodlnejšie a rýchlejšie prepojenie s Maďarskom. V súčasnosti sa napríklad realizuje verejné obstarávanie na spracovateľa štúdie realizovateľnosti cesty „I/63, I/13 Dunajská Streda – Veľký Meder – Medveďov – Komárno“. V procese prípravy je aj výstavba R3 Zvolen – po hraničný priechod Šahy.

Ministri sa venovali aj téme železničnej dopravy. A.Érsek pripomenul v minulosti vybudovanú železničnú trať na súčasných slovensko-maďarských hraniciach, kde vidí veľký potenciál na jej obnovenie na niekoľkých trasách. Obaja ministri uvítali znovu zavedenú železničnú dopravu na trase Bratislava – Rajka – Győr.

Ministri ďalej potvrdili rekonštrukciu hraničného priechodu Rajka – Čunovo do roku 2020 a zároveň sa zhodli aj v otázke budúcnosti budov na štátnych hraniciach Slovenska a Maďarska, ktoré budú odstránené.

V júni by mala byť zriadená medzištátna komisia pre infraštruktúru, cieľom ktorej bude urýchlenie postupu prác na cezhraničnej úrovni.

Karolína Ducká
hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

K téme

Nový cestovný poriadok ZSSK: Z Bratislavy do Košíc, Šale, Prievidze a zo Zvolena do Košíc sa dostanete budúci rok podstatne rýchlejšie Do aplikácie Ideme vlakom pribudli Nákup medzinárodných cestovných lístkov aj „Obľúbení cestujúci“

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.