Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. mája 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Výdavky citlivé na starnutie porastú dlhodobo o 4 % HDP

BRATISLAVA 12. mája –

Podľa dnes zverejnenej správy EK o starnutí populácie porastú verejné výdavky do 2060 piatym najrýchlejším tempom v EÚ (4 % HDP). Celková hodnota výdavkov citlivých na starnutie v roku 2060 by mala byť porovnateľná s krajinami V3 a pod priemerom EÚ. Podľa rizikového scenára EK by tento nárast mohol dosiahnuť až 9,3 % HDP a byť vôbec najvýraznejší v celej EÚ. Prepočty IFP však ukazujú, že riziko môže byť aj pozitívne. Vhodnými štrukturálnymi reformami s pozitívnym vplyvom na penzijný systém bude nárast pomalší o 1,6 % HDP.

Za zvýšením výdavkov sú najmä nadpriemerne rýchlo rastúce výdavky na dôchodky (nárast o 2,2 % HDP) a tretie najrýchlejšie rastúce výdavky na zdravotníctvo (nárast o 2,0% HDP). Penzijné výdavky budú ešte jednu generáciu mierne klesať, nárast výdavkov na zdravotníctvo začne už v blízkej budúcnosti. Reforma dôchodkov ozbrojených zložiek aj penzijná reforma z roku 2012 dlhodobej udržateľnosti pomohla.

Sumárny komentár nájdete na tejto linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10181

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.