Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. novembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Bez práce nie sú koláče

BRATISLAVA 18. novembra –

Zmeny, ktoré začali pred 25 rokmi, priniesli Slovensku veľa dobrého. No stavajú pred nás aj výzvy, s ktorými sa musíme popasovať. Dlhodobo najväčším problémom slovenskej ekonomiky je nezamestnanosť. IFP pripravil ekonomickú analýzu, ktorá hľadá najdôležitejšie dôvody, prečo je jej miera v medzinárodnom porovnaní taká vysoká, a čo môžeme urobiť, aby sme mali viac lepšej práce.

Najvýznamnejšie prevládajúce príčiny slovenskej nezamestnanosti sú tri. Nízka úroveň vzdelania a rozšírená diskriminácia vylučujú rómsku populáciu z trhu práce. Ďalším významným dôvodom je nevhodná počiatočná štruktúra hospodárstva, ktorá brzdí tvorbu nových pracovných miest už od začiatku transformácie. V neposlednom rade, vysoké odvodové zaťaženie a pasca neaktivity vytvárajú bariéry pre zamestnávanie nízkopríjmových skupín.
Opatrenia by sa mali zamerať na zvýšenie kvalifikácie nezamestnaných Rómov, vzdelávanie rómskej mládeže a politiky zvýhodňovania (pozitívnej diskriminácie) minority a vzdelávania majority smerujúce k integrácii rómskej populácie. Ďalej je potrebné pomocou európskych peňazí zásadne zlepšiť infraštruktúru najmenej rozvinutých regiónov, zaviesť jasné, záväzné pravidlá podpory priamych zahraničných investícií, znížiť náklady práce pre nízko kvalifikovaných a obmedziť pascu neaktivity zavedením súbehu dávok a príjmu z práce pre najchudobnejšie domácnosti. Viaceré z týchto opatrení sú v procese schvaľovania alebo prípravy.
Komentár, sumarizujúci jej zistenia, nájdete na tejto linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9887

Celú technickú analýzu v angličtine zasa tu:

http://www.finance.gov.sk/en/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=698&documentId=605

Analýza obsahuje aj výsledky terénneho experimentu, ktorým sme sa pokúsili zmerať rozsah čistej diskriminácie proti Rómom na trhu práce. Bohužiaľ, preukázala sa dosť výrazne. V porovnaní s majoritnou skupinou mali Rómovia menej než polovičnú šancu, že budú pozvaní na pracovný pohovor, hoci mali obe skupiny rovnaké osobné aj pracovné charakteristiky.

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.