Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. decembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

Európsky GPS systém spúšťa prvé služby

Európsky GPS systém spúšťa prvé služby

Brusel (15. decembra 2016) – Európsky globálny systém satelitnej navigácie Galileo spúšťa svoje prvé služby. Jeho štart oficiálne oznámila eurokomisárka Elžbieta Bieńkowska za účasti slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča. Ide o prvý systém tohto druhu v civilných rukách, ktorý je nezávislý od vojenského velenia v prípade konfliktov. Na vývoji systému, ktorý bude presnejší ako GPS, spolupracovali všetky členské štáty vrátane Slovenska, v zastúpení ministerstva dopravy. Navyše pomôže fungovať autám bez vodičov.

 „Digitálny pokrok nám prináša nové a doteraz neobjavené možnosti, ktoré zlepšia náš každodenný život. Satelitná navigácia Galileo je neuveriteľným prínosom nielen pre vodičov,  ale najmä v  situáciách, kde sú pre záchranu života rozhodujúce sekundy,“ uviedol minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Arpád Érsek.

 

Galileo bude v spojení s GPS poskytovať bezplatné služby pri záchranných operáciách, navigačných systémoch pre občanov, lepšej časovej synchronizácii bankových, telekomunikačných či energetických sietí a tiež pre bezpečnejšie služby vo verejnej správe.

Výhodou systému je presnosť geografickej lokalizácie až na jeden meter, rovnako lepšie pokrytie v mestskom a hornatom teréne. Systém tiež dáva priestor na  vznik novej generácie technológií ako sú napríklad autá bez vodiča, hybridné zariadenia alebo služby inteligentných miest. V porovnaní s doteraz známymi navigačnými službami je systém Galileo nezávislý od  navigačných vojenských systémov.

Galileo v súčasnosti pozostáva z 18-tich satelitov umiestnených na obežnej dráhe vo výške 23 222 km. Do konštelácie počiatočných služieb je zapojených 9 satelitov. V nadchádzajúcich rokoch budú na obežnú dráhu vyslané nové satelity, vďaka čomu sa postupne zlepší jeho celosvetová dostupnosť. Predpokladá sa, že úplná zostava bude mať 30 satelitov a bude dokončená v roku 2020.

Počiatočné služby systému Galileo riadi Agentúra pre európsky globálny navigačný satelitný systém (GSA). Väčšina v súčasnosti vyrábaných smartfónov obsahuje čipy, ktoré sú na príjem Galilea už prispôsobené.

 

Bližšie informácie sú dostupné na:

Audio-visual material:

http://ec.europa.eu/avservices/focus/index.cfm?sitelang=en&focusid=2003

Webová aplikácia: http://www.usegalileo.eu/EN/

Technická dokumentácia : https://www.gsc-europa.eu/

 

Karolína Ducká

hovorkyňa Ministerstva dopravy,

výstavby a regionálneho rozvoja SR

K téme

Gorenje víťazom Red Dot Award so vstavanými rúrami radu G800 Čo všetko vám (ne)kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia? Pred dovolenkou je vhodné zvážiť cestovné poistenie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.