Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

Vyhlásenie predsedu NR SR P. Pašku k 20. výročiu od úmrtia A. Dubčeka

BRATISLAVA 7. novembra – Pred dvadsiatimi rokmi zomrel Alexander Dubček, bývalý predseda Federálneho zhromaždenia ČSFR, osobnosť revolučných rokov 1968 a 1989, veľká postava európskeho boja za demokraciu a ľudské práva. S úctou si pripomínam jeho celoživotný zápas za politiku s ľudskou tvárou.
Dubček dodnes patrí k najznámejším Slovákom vo svete a v celej Európe, jeho meno naďalej symbolizuje nádej. Patril k politikom, ktorý zasvätili svoj život hodnotám sociálnej spravodlivosti, humanity a vzájomnosti. Európsky parlament v roku 1989 ocenil jeho celoživotný boj za demokraciu a slobodu Cenou Andreja Sacharova. Ako Dubček uviedol pri jej preberaní: „Hľadajme cesty a konajme všetko pre to, čo európske národy spája na ceste dopredu, a nie to, čo ich doposiaľ rozdeľuje. Je na mieste spoločná snaha o hľadanie optimálnych riešení, ktoré môžu položiť spoľahlivé základy európskej budúcnosti.“
Klasické definície hovoria, že „politika je umením možného“. Na Dubčekovi je však najcennejšie to, že sa pokúsil o nemožné. Že sa odvážil vykročiť za politiku a obetoval všetko pre svoj sen o demokracii a socializme s ľudskou tvárou. Je to práve jeho dobrosrdečná ľudská tvár, ktorá sa tak vryla do spomienok všetkých Slovákov, ale aj Talianov, Francúzov, Španielov či Nemcov. Dubčeka charakterizuje predovšetkým jeho humanizmus, jeho ľudskosť, jeho skromnosť a slušnosť. A rovnako ho charakterizuje zápas za lepšiu a jednotnejšiu Európu.
V roku 1968 Slováci aj Česi verili, že nám prinesie slobodu a demokraciu. Tento sen sa naplnil až roku 1989. Dubčekovo posolstvo však napriek tomu ostáva stále živé. Nebojoval totiž iba za demokraciu. Bol predovšetkým veľkým bojovníkom za sociálnu spravodlivosť a slušný život pre všetkých. A kým na svete bude sociálna nespravodlivosť, dovtedy bude živé aj Dubčekovo posolstvo.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;bl

K téme

Zamestnávatelia môžu opäť zabojovať o titul Zdravá firma roka. Union vytvára priestor aj na diskusie o duševnom zdraví žien na pracovisku Komisia bude čeliť európskemu súdu v súvislosti s prekročením tabakových zákonov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.