Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. októbra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

Výbor pre národnostné menšiny schválil správu splnomocnenca vlády SR

BRATISLAVA 1. októbra – Výbor pre národnostné menšiny na svojom zasadnutí v piatok 27. septembra 2013 schválil Správu splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny o postavení a právach príslušníkov národnostných menšín za rok 2012. Na rokovanie vlády SR správu v predĺženom termíne predkladá Mária Jedličková, ktorá je poverená plnením úloh splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny, keďže bývalý splnomocnenec – nominant Mosta-Híd – László A. Nagy požiadal 5. júna 2013 o uvoľnenie z funkcie. K 30. júnu 2013 ho vláda z tejto funkcie odvolala.
Správa bola vypracovaná na základe faktov a podkladov zhromaždených Úradom splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny, vychádza z údajov Štatistického úradu SR, a to konkrétne zo sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2011. Na schválenie vláde sa takýto podrobne vypracovaný dokument predkladá vôbec prvýkrát v histórii Slovenska. Obsahuje komplexný obraz o postavení príslušníkov národnostných menšín v spoločenskom, hospodárskom, politickom kontexte v SR, prináša informácie o dodržiavaní práv príslušníkov národnostných menšín garantovaných Ústavou SR, medzinárodnými dohovormi a vnútroštátnymi právnymi predpismi. Poskytuje údaje o používaní jazykov národnostných menšín, výchove a vzdelávaní ich príslušníkov, o ich kultúre či participácii na riešení veci verejných – a to nielen za rok 2012.
Slovensko podporuje kultúru trinástich národnostných menšín (maďarskej, rómskej, rusínskej, českej, ukrajinskej, nemeckej, moravskej, poľskej, ruskej, bulharskej, chorvátskej, srbskej a židovskej). Podľa údajov Štatistického úradu žilo v roku 2011 na Slovensku 651 943 príslušníkov národnostných menšín. Ich kultúra je podporovaná v rámci dotačného programu Kultúra národnostných menšín od roku 1995. Objem poskytnutých finančných prostriedkov v tomto dotačnom programe predstavoval v roku 1995 sumu 1 846 534 eur, v roku 2012 to bolo 4 111 110 eur, pričom na prerozdeľovaní finančných prostriedkov sa podieľali predovšetkým príslušníci národnostných menšín ako členovia odborných hodnotiacich komisií.
Používanie jazykov národnostných menšín zabezpečuje zákon č. 184/1999 Z.z. o používaní jazykov národnostných menšín v znení neskorších predpisov, ktorý dostatočne zabezpečuje ich ochranu v mnohých oblastiach spoločenského života. V správe sa konštatuje, že za roky 2012/2013 Úrad vlády SR prijal len dve podania súvisiace s možným porušením práv príslušníkov národnostných menšín pri používaní ich jazykov.
S cieľom skvalitniť výučbu príslušníkov národnostných menšín na školách zriadilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Radu ministra pre národnostné školstvo, ktorá je zložená z odborníkov – príslušníkov národnostných menšín. Po schválení vládou bude Správa o postavení a právach príslušníkov národnostných menších za rok 2012 prístupná na internetovej stránke Úradu vlády a bude taktiež k dispozícii aj verejnosti.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;nr

K téme

Ocenenie Zlatý Agitos získal tento rok Milan Fiľo Deň radosti, alebo Pesimista a Optimista v 21. storočí

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.