Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. novembra 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

VLÁDA: Žiadosť o zverejnenie opravy šéfredaktor SME odmietol

BRATISLAVA 13. novembra – Úrad vlády SR včera, 12.11.2012 zaslal denníku SME a týždenníku Plus 7 dní žiadosť o uverejnenie opravy zverejnenej informácie, podľa ktorej si predseda vlády SR R. Fico na zasadnutí Rady pre partnerskú dohodu želal, aby vláda predložila do Bruselu „niečo, čo by malo slúžiť straníckym cieľom a predovšetkým zvyšovaniu hospodárskeho rastu a súčasne by to mal byť sebecký slovenský materiál.“
Táto informácia, ktorú zverejnili obe spomínané média v uplynulých dňoch, bola korektná v tom zmysle, že zápis z rokovania uvedenej rady vlády skutočne uvádzal toto vyjadrenie premiéra. Informácia však nebola pravdivá, pretože zvukový záznam z rokovania následne preukázal, že vyjadrenie predsedu vlády znelo: „niečo, čo by malo slúžiť strategickým cieľom …“. Eurofondy by teda podľa premiéra mali slúžiť „strategickým“ a nie „straníckym“ cieľom, ako uvádzal záznam a na základe neho aj nesprávne denník SME.
Išlo teda zjavne o chybu na strane prepisovateľky zvukového záznamu, za čo sa Úrad vlády SR uvedeným redakciám ospravedlnil.
Súčasne však v záujme naplnenia nároku verejnosti na pravdivé informácie, sme obe redakcie požiadali o zverejnenie opravy tohto údaja, pričom sme im aj sprístupnili inkriminovanú pasáž zvukového záznamu. Informácia o vôli premiéra, aby eurofondy slúžili straníckym cieľom, má totiž zásadne iný význam, ako keď predseda vlády chce, aby slúžili strategickým cieľom.
Je nám ľúto, ako nás informovala zodpovedná redaktorka D. Krajanová, že šéfredaktor SME M. Kostolný odmietol uviesť v tlačenej verzii denníka túto nepravdivú informáciu na pravú mieru. Svojím zamietavým postojom, žiaľ, odoprel svojim čitateľom ich nárok na pravdivé informácie, čo nemožno označiť inak ako neprofesionálny žurnalistický postup.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;nr

K téme

Zastavme sklerózu multiplex skôr ako ona zastaví nás Čiastočné uvoľnenie cien energií by pomohlo zatepliť 50-tisíc rodinných domov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.