Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júla 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

VLÁDA: Reakcia Úradu vlády SR na správu o portáli demagog.sk

BRATISLAVA 22. júla – Zaregistrovali sme informáciu o údajnej miere hodnovernosti výrokov politikov z dielne portálu demagog.sk, a brali by sme ju ako relevantný prínos do verejnej diskusie, keby jeho zistenia neboli spochybniteľné do takej miery, ako je to žiaľ v jeho prípade.
Už len námatková previerka pravdivosti hodnotení portálu totiž dokazuje, že o nezávislom a nespochybniteľnom posúdení nemôže byť ani reči. Napríklad – portál ako „zavádzanie“ označuje výrok premiéra Roberta Fica o tom, že nemecká kancelárka A. Merkelová hovorí o možnosti dvojrýchlostnej Európy, pričom v samotnom vysvetlení pravdivosť tohto tvrdenia dokladá konkrétnym výrokom A. Merkelovej. Ďalej ako „nepravdivý“ hodnotí portál tvrdenie premiéra o tom, že Španielsko je 10. najvýznamnejšia ekonomika sveta. Presný údaj hovorí o 12. priečke veľkosti ekonomiky Španielska, ale v kontexte výroku R. Fica ktorý sa týka kľúčového významu španielskej ekonomiky pre vývoj v EÚ či eurozóne je táto odchýlka irelevantná. Ďalej ako „neoveriteľný“ hodnotí portál výrok, podľa ktorého PPP projekt výstavby R1 medzi Nitrou a Zvolenom významne prispel k hospodárskemu rastu v roku 2011. Keďže je faktom, že tento projekt prispel k rastu HDP v roku 2011 a tento výrok viackrát odznel vo verejnom priestore, patrí tento zjavne do kategórie „pravdivý“ a nie „neoveriteľný“, čiže ide zo strany portálu o zavádzanie. Rovnako ako „neoveriteľný“ označuje portál výrok R. Fica, podľa ktorého sa pri súčasnej vláde po prvýkrát v histórii krajiny sociálni partneri priamo podieľali na tvorbe programu vlády, a to s odôvodnením, že sa to z dostupných zdrojov nedá overiť. Ak by si tú námahu tvorcovia portálu dali, zistili by, že tento výrok je pravdivý, pretože sociálni partneri do tvorby programu vlády v minulosti zapojení neboli.
Takisto ako „neoveriteľný“ uvádza fakt, že druhá vláda M. Dzurindu schválila dôchodkovú reformu s pomerom 9:9, pričom pôvodne v oficiálnych vládnych materiáloch bol pomer 14:4. Tento fakt je však overiteľný z oficiálnych vládnych materiálov, napr. koncepcie reformy dôchodkového systému. Ďalej ako „zavádzanie“ hodnotí výrok o tom, že politika rušenia rovnej dane, vyššej sadzby dane z príjmu fyzických a právnických osôb bola jasne zadefinovaná v programe vlády, pričom v samotnom odôvodnení sám portál dokladuje, že presne toto programové vyhlásenie vlády obsahuje. Ako „zavádzanie“ hodnotí výrok o zavádzaní progresivity v daňovom systéme Českej republiky, pričom faktom je, že česká vláda schválila zvýšenie dane z príjmu fyzických osôb o 7% u ľudí s vysoko nadštandardnými príjmami. Ako „zavádzanie“ označuje výrok, podľa ktorého vlády M. Dzurindu významne a opakovane zvyšovali potrebné dane na pohonné hmoty, pričom v samotnom zdôvodnení potvrdzujú pravdivosť tohto vyjadrenia, teda fakt, že vlády M. Dzuridnu opakovane tieto dane zvyšovali. Spočítané a podčiarknuté: z ôsmich náhodne vybraných hodnotení vo ôsmich prípadoch, teda 100-percentách ide zo strany portálu o zavádzanie alebo zjavnú nepravdu. Asi v tomto duchu je potrebné vnímať hodnovernosť, nespochybniteľnosť, nezávislosť, a teda prínos portálu ku kvalite verejnej diskusie.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tm;pu

K téme

Zastavme sklerózu multiplex skôr ako ona zastaví nás Čiastočné uvoľnenie cien energií by pomohlo zatepliť 50-tisíc rodinných domov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.