Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. októbra 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

VLÁDA: Denník SME – noviny alebo politická opozícia?

BRATISLAVA 1. októbra – To, že denník SME je pravicovo orientovaným médiom akceptuje dlhodobo politické spektrum i verejnosť. Výberom i spôsobom spracovania tém aj v tomto volebnom období nálepku opozičného denníka len otvorene potvrdzuje. Dá sa to rešpektovať a Úrad vlády SR aj tak robí, až do momentov, v ktorých denník začína suplovať úlohu opozície a atakovať vládnu moc nástrojmi, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani tvorcovia politickej stratégie.
Úrad vlády SR mlčal, keď si tento mienkotvorný denník na rozdiel od ostaných médií prakticky vôbec nevšimol významné prijatie predsedu vlády Roberta Fica u spolkovej kancelárky Angely Merkelovej v Nemecku či stretnutie s prezidentom Françoisom Hollandeom vo Francúzsku. Alebo keď ignoroval návštevu predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza na Slovensku. Inak veľmi pozornej ekonomickej redakcii zase unikli vyhlásenia vplyvného nemeckého ministra hospodárstva o tom, že Slovensko je príkladom v konsolidácii pre eurozónu a má plnú podporu jeho krajiny. Išlo zjavne o nadprácu v prospech opozície, ale Úrad vlády SR mlčal. To však nemôže urobiť vtedy, ak sa denník SME už uchýli k zjavnej tendenčnosti a zjavným klamstvám, ako to urobil vo svojom víkendovom vydaní z 29. septembra 2012.
Hlavným titulkom na prvej strane informoval svojich čitateľov, že: „Ficova vláda znova zvýšila dane“. Príspevok nielen tendenčne a jednostranne zamlčal úsporné kroky vlády a zdôraznil len príjmové konsolidačné opatrenia, ale súčasne už titulkom vytvoril obraz, akoby vláda zvyšovala tie isté dane dvakrát, čo samozrejme nie je pravda. Išlo o tie isté dane pre banky, firmy či bohatých ľudí, o ktorých Smer-SD hovorí už od predvolebnej kampane.
Čo je však horšie, už v úvodníku prináša príspevok dokázateľne nepravdivú informáciu, teda svojich čitateľov informuje lživo. Uvádza, že „Vláda znižuje deficit vyššími daňami, odvodmi a poplatkami. Výdavky neškrtá.“ Uvedená veta je však dokázateľným klamstvom. Vláda totiž už na rokovaní 5. septembra tohto roku prijala uznesenie, že minister financií má na dosiahnutie cieľa 4,6 % deficitu verejných financií v rámci tohtoročného rozpočtu predložiť plán viazania výdavkov rezortov, t.j. šetrenia vládnych výdavkoch vo výške 120 mil. eur. Tento plán je už prerokovaný s ministrami, ktorých sa krátenie výdavkov, teda šetrenie bude týkať. Celkovo bude tohtoročná konsolidácia na strane výdavkov, t.j. znížení vládnych príjmov dosahovať 300 mil. eur. Súčasne minister financií informoval, že i konsolidácia budúcoročného rozpočtu k úrovni 3 % deficitu pôjde aj cestou viazania výdavkov vládnych rezortov, rovnako ako krátenia balíka zdrojov na priority vlády, ako aj úspor na mzdách v štátnej správe vo výške 5 % a na bežných výdavkoch štátnej správy vo výške 10 %. A to už nehovoríme ani o široko medializovanom projekte ESO, ktorý má v konečnom dôsledku priniesť úsporu 700 mil. eur. Vzhľadom na to, že denník SME v úvodníku svojho tendenčného príspevku prináša dokázateľne nepravdivé údaje, zaslal Úrad vlády SR dnes vydavateľovi žiadosť o opravu uvedených nepravdivých údajov.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;nr

K téme

Orange Podcast roka 2024: Absolútnym víťazom sa stal opäť satirický podcast Piatoček Eco-Investment dokončil investície v Slovinsku za viac ako 130 miliónov eur

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.