Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. júla 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

ÚRSO: Úrad nesúhlasí s postupom prevádzkovateľov distribučných sústav

BRATISLAVA 27. júla (SITA) –

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vyjadruje nesúhlas s postupom regionálnych prevádzkovateľov distribučných sústav Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a.s., a Východoslovenská distribučná, a. s. o prechode odberateľov elektriny, ktorých dodávateľom je spoločnosť PB Power Trade, a.s. do režimu dodávky elektriny dodávateľom poslednej inštancie.

Dodávateľ poslednej inštancie je inštitút ustanovený zákonom, ktorý zaručuje, že žiadny odberateľ elektriny nezostane bez dodávky elektriny, ak sa stane, že jeho dodávateľ, s ktorým má uzatvorenú zmluvu o združenej dodávke elektriny, nemá možnosť uskutočňovať dodávku prostredníctvom distribučnej spoločnosti. V takom prípade odberatelia tohto dodávateľa automaticky prechádzajú do režimu dodávky elektriny dodávateľom poslednej inštancie a ich dodávka elektriny tak zostáva zachovaná a neprerušená.

Úrad upozorňuje, že v prípade dodávateľa – spoločnosti PB Power Trade, a.s. neboli splnené zákonné podmienky na začatie režimu dodávky elektriny dodávateľom poslednej inštancie, a preto je konanie prevádzkovateľov distribučných sústav v rozpore so zákonom o energetike. Spoločnosti PB Power Trade, a.s. nebolo odňaté povolenie a ani nenastala skutočnosť, že tento dodávateľ elektriny nemá možnosť uskutočňovať dodávku elektriny.

Na základe uvedeného úrad upozorňuje určených dodávateľov poslednej inštancie, aby nepoužívali ceny platné pre dodávku poslednej inštancie, ktoré sú vyššie ako u Power Trade, a.s., pretože režim nenastal, keďže neboli splnené zákonné podmienky vyplývajúce z ustanovení zákona o energetike.

Úrad pristupuje k tomuto upozorneniu preto, aby predchádzal neférovým praktikám na trhu s elektrinou, kedy distribučná spoločnosť prekročí svoje kompetencie a vypovie zmluvu s určitým problémovým zmluvným partnerom – dodávateľom elektriny len preto, aby portfólio jeho odberateľov bolo bez súťaže automaticky absorbované dodávateľom poslednej inštancie.

Miroslav Lupták
hovorca ÚRSO

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;mo

K téme

Slovakia Energy končí na slovenskom trhu Slovenská energetika sa pripravuje na inovácie, pomôcť má aj nový regulačný sandbox ÚRSO

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.