Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. apríla 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

ÚRSO: Reakcia na tvrdenia Miroslava Obšívaného

BRATISLAVA 11. apríla (SITA) –

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví reaguje na tvrdenia predsedu Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslava Obšívaného.

Pán predseda Obšívaný sa vo svojich mediálnych vyhláseniach o cenách tepla po poklese cien zemného plynu alibisticky skrýva za regulačný úrad, keď hovorí, že úrad nepristúpil k regulácii ceny plynu na výrobu určeného na výrobu tepla pre domácnosti.

Jeho postoj je zarážajúci, keďže je nesporne dostatočne skúsený, aby poznal legislatívu, ktorá upravuje tvorbu ceny tepla. Musí vedieť, že úrad ceny za dodávku plynu určeného na teplo reguluje, ale od 1.1.2012 už nie priamym určením maximálnej ceny plynu, ale určením rozsahu oprávnených nákladov a určením výšky primeraného zisku. To znamená, že odberateľ, ktorý má uzatvorenú zmluvu o dodávke plynu na výrobu tepla určeného pre domácnosť má možnosť na základe informácie úradu o znížení nákupnej ceny plynu rokovať so svojim dodávateľom o následnom znížení ceny za dodávku plynu. Zníženie nákupnej ceny je veľmi závažným parametrom, ktorý vstupuje do výpočtu ceny tepla a predstavuje preto pre výrobcov tepla významný argument pri vyjednávaní ceny.

Úrad pri zverejňovaní rozhodnutia o znížení ceny plynu pre domácnosti na možnosť zníženia ceny plynu určeného na výrobu tepla upozornil a vyzval správcov bytových domov, aby tlačili na svojich dodávateľov tepla, aby títo začali rokovania s dodávateľom plynu o znížení ceny.

Úrad nemôže posudzovať efektívnosť konania správcov, v každom prípade si však nemôže odpustiť komentár k postupom zväzu výrobcov tepla. Musí konštatovať, že za neochotou teplárov znížiť ceny tepla a váľať dopady vyšších cien na plecia úradu stoja finančné záujmy výrobcov tepla a túžba po väčšom zisku, ktorý vytvoria odberatelia prostredníctvom vyšších cien.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa dištancuje od takýchto neférových postupov výrobcov tepla voči odberateľom a prehlasuje, že práve výrobcovia tepla nesú plnú zodpovednosť za nečinnosť vo výhodnej situácii a tým aj za zbytočne vyššie platby občanov za teplo.

Úrad vyzýva všetkých odberateľov, aby neakceptovali tvrdenia výrobcov tepla, že úrad neznížil cenu plynu a aby ich dôrazne žiadali o zníženie ceny tepla na základe poklesu nákladov na nákup plynu. Je to jednoznačne pole pôsobnosti výrobcov tepla a akékoľvek odvolávky smerom k úradu sú len nekompetentnými výhovorkami. Dodávatelia tepla majú dostatočné informácie a legislatívne nástroje na to, aby v záujme svojich odberateľov vyrokovali nižšie ceny plynu. Od začiatku tohto roku je to výlučne v ich rukách a podsúvanie myšlienky smerom k verejnosti, že je to povinnosť úradu, je klamaním odberateľov.

Miroslav Lupták,
hovorca ÚRSO

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Slovakia Energy končí na slovenskom trhu Slovenská energetika sa pripravuje na inovácie, pomôcť má aj nový regulačný sandbox ÚRSO

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.