Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. apríla 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

ÚRSO: Kontrola fotovoltických elektrární

BRATISLAVA 3. apríla (SITA) –

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví skontroloval v minulom roku z vlastnej iniciatívy 404 fotovoltických elektrární. Kontrola bola zameraná na zistenie skutočného stavu v ich inštalovaní.

Úrad oznamuje, že začal novú kontrolu všetkých viac ako 1 200 inštalovaných fotovoltických elektrární, vrátane už skontrolovaných. Podnetom boli informácie z rozličných zdrojov o väčších či menších podvodoch, nekorektných postupoch pri ich výstavbe, inštalácii a poskytovaní údajov. Situácia v oblasti fotovoltiky vyvolávala oprávnené pochybnosti o súlade deklarovaných zámerov s realitou. Z hľadiska celospoločenských cenových dopadov ide o oblasť veľmi citlivú a vyžadovala si razantný zásah regulátora. Komplexná a hĺbková kontrola za účasti pracovníkov úradu a súdnych si znalcov sa preto zameria aj na technické stránky budovania fotovoltických zdrojov a súlad technických parametrov zdrojov s nahlásenými údajmi v cenovom konaní.

Úrad na základe svojich skúseností predpokladá, že dôsledná kontrola odhalí ďalšie nedostatky v inštalovaní a produkcii fotovoltických elektrární. V neposlednej miere napomôže ozdraveniu pomerov vo fotovoltike a oddeleniu čestných podnikateľov od ich nepoctivo konajúcich konkurentov.

Produkcia fotovoltických elektrární je dotovaná všetkými odberateľmi elektriny na Slovensku a má preto značný vplyv na tarifu za prevádzkovanie systému, ktorá sa významnou mierou podieľa na koncovej cene elektriny. Výsledky kontroly úradu budú mať za následok zníženie nákladov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov a tým aj ceny elektriny pre všetkých spotrebiteľov.

Miroslav Lupták
hovorca ÚRSO

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Výrobca elektriny, akého by ste nečakali. Z BILLA sa už stala aj elektráreň Slovakia Energy končí na slovenskom trhu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.