Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. decembra 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

Spoločné vyhlásenie MZVaEZ SR a MPSVaR SR

BRATISLAVA 14. decembra – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ako aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky vítajú rozhodnutie Odvolacieho súdu v Londýne, že sa deti Ivany B. môžu vrátiť späť na Slovensko. Tento verdikt oba rezorty považujú za úspešné zavŕšenie celej etapy spoločného úsilia.
Keďže ide o precedens, anglické súdy budú musieť prihliadať na význam biologickej rodiny v prípadoch odoberania detí vo Veľkej Británii. „Mám a vždy som mal záujem chrániť svojich občanov. Prioritou je, aby občania dodržiavali zákony krajiny, v ktorej sa rozhodli žiť, ale zároveň nemôžu byť ich práva zneužívané, pretože sú cudzincami,“ vyhlásil minister Miroslav Lajčák.
„Na rozhodnutie o návrate detí čakalo s nami celé Slovensko. Tento zložitý prípad sme zdedili a spoločne sme sa ho dlhé mesiace snažili dodatočne zvrátiť. O to viac nás teší tento výnimočný úspech,“ skonštatoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Ako doplnil, „naša snaha sa však týmto príbehom nekončí. Ďalšie desiatky spisov majú naši odborníci dennodenne na stole a pracujeme s nimi. Pravidelne komunikujeme so všetkými zainteresovanými krajinami, od Európy, Ruska, Číny až po Austráliu.“ Slovenská republika vstúpila do prípadu detí Ivany B. ako tretia strana. Intervenovala za návrat oboch chlapcov do vlasti a zároveň poskytla záruky v zdravotnej starostlivosti a v zabezpečení vzdelávania.
Martinko a Samko prídu na Slovensko. Deti budú zverené starej matke. Slovensko je pripravené na ich návrat tým, že zabezpečí, aby sa chlapci vedeli veľmi rýchlo etablovať v prostredí, v ktorom majú korene. Nie je vylúčené, že sociálny úrad, ktorému boli deti odobraté, sa odvolá na Najvyšší súd. Jeho šance na výhru sú však malé.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ako aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR budú v rámci svojich právomocí a možností vecne príslušným orgánom ako aj rodine i naďalej súčinné a naďalej budú obhajovať záujmy našich občanov v zahraničí, pretože jednoznačne ide o priority oboch rezortov.

Tlačový odbor
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx;bl

K téme

Riaditeľ SZŠ Lučenec Miroslav Sekula: Sme hrdí na to, že patríme medzi lídrov v odbornom vzdelávaní Prihláste aj vašu školu do súťaže o Kaufland Krúžky varenia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.