Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. marca 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

POLLÁK: Vyzýva budúce vládne strany na riešenie rómskej problematiky

BRATISLAVA 18. marca – Programové priority vlády na roky 2016 – 2020 neobsahujú žiadne riešenia rómskej problematiky a naznačujú, že politické strany zostavujúce vládu zatiaľ neprejavili vôľu zaoberať sa touto témou v predmetnom dokumente na vládnej úrovni.

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák upozorňuje, že zanedbávaním tejto témy sa problémy v rómskych osadách prehĺbia. Splnomocnenec Peter Pollák preto zaslal predsedom štyroch politických strán – Smer – SD, Slovenská národná strana, Most-Híd a Sieť list, v ktorom vyzýva politické strany, aby presadili riešenia, ktoré sú spojené s marginalizovanými rómskymi komunitami do Programového vyhlásenia novej vlády ako dôležitej priority. Splnomocnenec Peter Pollák nastupujúcej vláde odporúča konkrétne návrhy riešení. Priority v tejto oblasti by sa mali sústrediť najmä na oblasť vzdelávania, zamestnanosti, bývania, zdravia a bezpečnosti.

– Je nevyhnutné naštartovať opatrenia, ktorými sa zvýši vzdelanostná úroveň rómskych detí zo sociálne znevýhodneného prostredia prostredníctvom povinnej predškolskej prípravy, celodenného výchovného systému. Pre budúcnosť Slovenska je nutné prijať opatrenia proti neoprávnenému zaraďovaniu rómskych detí do špeciálnych škôl a zaviesť 12 ročnú povinnú školskú dochádzku.

– Vláda musí klásť dôraz na tvorbu pracovných miest pre obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít. Odporúčame, aby vláda podporila sociálne podniky. Považujeme za nutné, aby začala uplatňovať na celoštátnej úrovni sociálny aspekt vo verejnom obstarávaní pri zákazkách podporených zo štátneho rozpočtu alebo štrukturálnych fondov, ktorým by sa na trh práce zaradili dlhodobo nezamestnaní.

– Je potrebné zlepšiť životné podmienky ľudí v rómskych komunitách. Vláda musí klásť dôraz na pokračovanie vysporiadania pozemkov pod obydliami v rómskych komunitách a programu svojpomocnej výstavby za priamej participácie ľudí žijúcich v komunitách.

– Odporúčame, aby vláda zabezpečila prístup k pitnej vode pre každého občana Slovenskej republiky.

– Navrhujeme obnoviť podporu rómskych občianskych hliadok.

„Budúca vláda má dostatok zdrojov na riešenie tohto problému. Európska únia vyčlenila do konca roka 2020 380 miliónov eur. Nová vláda by tieto zdroje mala využiť zodpovedne, na projekty, ktoré zmenia osady a obce, kde žijú Rómovia. Ignorovaním problémov stoviek obcí, ktoré denne zápasia s problémami v rómskych komunitách vytvárame pôdu pre nárast radikálnych a extrémistických skupín v krajine.

Peter Pollák
splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;bl

K téme

Valentín pre menej odvážnych V materských školách pribudne ďalších 52 asistentov učiteľov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.