Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: Slovensko má Digitálnu koalíciu

BRATISLAVA 26. septembra –

Digitálna koalícia (DK), ktorej predsedom predstavenstva je vicepremiér Peter Pellegrini, spája partnerov zo štátneho, súkromného, neziskového a akademického sektora v úsilí pripraviť Slovákov všetkých vekových kategórií na prácu a život v nastupujúcej digitálnej ekonomike. Každý z 21 signatárov zakladajúceho Memoranda dnes predstavil svoje detailné ciele. Sú zamerané na zlepšovanie digitálnych zručností študentov a na zvyšovanie digitálnej gramotnosti zamestnancov, ale aj nezamestnaných či podnikateľov. Slovensko tak nadviazalo na celoeurópsku iniciatívu Digital Skills and Jobs Coalition. Predsedom výkonného výboru sa stal prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský.

http://digitalnakoalicia.sk

„Ak chceme byť v technologickom centre Európy, tak sa musíme dostatočne vopred a dobre pripraviť na digitálnu transformáciu, ktorá je pred nami. V opačnom prípade hazardujeme s našou budúcnosťou, pretože môžeme skončiť ako manufaktúra EÚ,“ vyhlásil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini„Digitálna transformácia nie je pre Slovensko možnosť, ale nevyhnutnosť. Cieľom našej spoločnej dlhodobej iniciatívy je zabezpečiť našim občanom uplatniteľnosť na meniacom sa trhu práce, v podnikaní, vede, výskum, či inováciách a schopnosť konkurovať v digitálnej ére,“ dodal.

Zamestnania budúcnosti budú založené na zručnostiach, ktoré vyžadujú, aby vzdelávanie držalo krok s najnovším technologickým vývojom. Aktivity Digitálnej koalície budú preto inšpirované celoeurópskymi prioritami v oblasti digitálnej práce. Sú to napríklad štrukturálne zmeny vo vzdelávacom systéme, ktoré umožnia prípravu digitálne kvalifikovanej pracovnej sily, rozbehnutie projektov rekvalifikácie neuplatnených absolventov iných odborov do technických a IT smerov, či podpora dialógu medzi priemyslom a vzdelávaním. Podpisom memoranda prijali členovia konkrétne záväzky, na základe ktorých budú zrealizované napríklad nové predmety na stredných a vysokých školách, rekvalifikačné kurzy či semináre a workshopy.

„Slovensko má veľkú príležitosť byť lídrom nielen v automobilovom priemysle, ale aj v sektore informačných technológií. Má na to dobré predpoklady. Záujem ľudí, peniaze aj legislatívna a technická podpora Európy sú faktory, ktoré rozvoju sektoru informačných a komunikačných technológií nahrávajú. Vyplatí sa to všetkým, tak občanom, ktorým moderné technológie uľahčujú prácu i bežný život, podnikom, ako aj štátu. Verím, že s aktívnou pomocou a v spolupráci verejných inštitúcií, odbornej komunity, podnikateľov a tretieho sektora sa podarí tento potenciál naplno využiť,“ vyjadril sa Dušan Chrenek, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

V EÚ v súčasnosti funguje 17 digitálnych koalícií a očakáva sa, že v priebehu tohto roka budú založené ďalšie.

Chceme sa stať technologickým centrom, nie manufaktúrou EÚ

„Ide o našu budúcnosť. Ak sa Slovensko podporou a rastom digitálnych zručností pripraví na digitálnu dobu, tak podniky zvládnu digitálnu transformáciu, ľudia nestratia prácu, naopak, s nadobudnutými digitálnymi zručnosťami budú úspešní aj v novovzniknutých povolaniach,” varuje 1. viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský.

Digitálna koalícia vypracuje štúdiu dopadov Priemyslu 4.0 a digitálnej transformácie. Na jej základe sa bude sústreďovať úsilie členov na pripravenosť Slovenska, napríklad aj na reformu školstva.

„Súčasný vzdelávací systém nie je schopný plniť túto úlohu. Digitálna koalícia preto môže byť veľmi užitočná v iniciácii širokého spektra procesov, ako je zvýšenie digitálnych zručností občana, zvyšovanie špičkových zručnosti IKT expertov a celkovej pripravenosti na Priemysel 4.0,“ uviedol M. Lelovský.

Medzi zakladajúcimi členmi DK sú Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), IT asociácia Slovenska, ministerstvo školstva, ministerstvo hospodárstva a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ďalej sú to stredné a vysoké školy, významné IT firmy a ďalšie organizácie (viď príloha). Tento počet však nie je konečný, Digitálna koalícia bude ďalej silnieť a prijímať nových partnerov.

Činnosti DK vychádzajúce zo záväzkov budú financovať jednotliví členovia. Do budúcnosti sa počíta s kombinovanou podporou štátu a firiem. Organizačno-technické fungovanie DK finančne zabezpečí ÚPVII a ITAS. Výkonný výbor sa bude stretávať každý štvrťrok za účelom odpočtu svojich aktivít a prijatia nových členov.

Poznámka

Digitálne koalície v EÚ:

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/national-local-coalitions

Príloha:

Zoznam zakladajúcich členov Digitálnej koalície

Štátny sektor:

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Ministerstvo hospodárstva SR

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

Školstvo:

Univerzita Komenského v Bratislave

Slovenská technická univerzita v Bratislave

Žilinská univerzita v Žiline

Technická univerzita v Košiciach

Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave

Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove

Súkromný sektor:

CISCO

Microsoft

T-Systems

Soitron

Ďalšie organizácie:

Európska komisia

IT Asociácia Slovenska

Republiková únia zamestnávateľov

Štátny inštitút odborného vzdelávania

Centrum vedecko-technických informácií SR

Združenie miest a obcí Slovenska

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu

Záväzky členov Digitálnej koalície nájdete na web stránke:

http://digitalnakoalicia.sk/clenovia-a-zavazky/

Komunikačný odbor

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

K téme

ITAPA AI & Robotics 2024: Umelú inteligenciu musíme vedieť regulovať. Pozor však, aby sme nezabili inovácie Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.