Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. mája 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: Pripravovaný návrh zákona o kybernetickej bezpečnosti ešte nespĺňa všetky moje predstavy

BRATISLAVA 16. mája –

Slovensko pripravuje nový zákon o kybernetickej bezpečnosti. “Je to veľmi kľúčová vec, pretože momentálne takýto zákon nemáme a má definovať konkrétne úlohy jednotlivých rezortov a inštitúcií na Slovensku,“ povedal podpredseda vlády Peter Pellegrini po rokovaniach v NATO Centre excelentnosti pre kooperatívnu kybernetickú bezpečnosť počas pracovnej návštevy v estónskom Talline. Zdôraznil, že čoraz častejšie sme svedkami masívnych kybernetických útokov a zákon musí definovať, ako na ne reagovať. Hoci zákon je už na 99 percent hotový, tento návrh ešte nespĺňa všetky vicepremiérove predstavy.

„Ak dnes v rámci systému Renegat vieme reagovať na lietadlo, ktoré zmení kurz, prestane komunikovať a má to namierené na atómovú elektráreň, tak máme systém, v ktorom vieme za niekoľko minút rozhodnúť, či lietadlo zostreliť alebo nie. Slovensko však v rámci zákona o kybernetickej bezpečnosti potrebuje aj takzvaný kybernetický Renegat,“ zdôraznil vicepremiér. „Znamená to, že ak začne masívny kybernetický útok na atómovú elektráreň alebo Letové prevádzkové služby s cieľom vypnúť všetky radary, všetky orgány na Slovensku musia okamžite presne vedieť, čo robiť, aby sme vedeli tomuto útoku zabrániť, odraziť ho a v prípade potreby mať kapacity na prípadné protiútoky na servery, ktoré proti nám útočia. Nesmieme túto oblasť podceňovať, je to veľmi vážna vec a doteraz sme sa jej nevenovali tak urgentne, ako by sme sa jej mali venovať,“ upozornil Pellegrini.

Centrum kybernetickej bezpečnosti NATO vykonalo analýzu stratégií kybernetickej ochrany v rámci členských krajín, ktorú má Slovensko k dispozícií a bude nám nápomocné aj pri konzultáciách pri príprave tohto zákona.

Vicepremiér tiež zdôraznil, že Slovensko má špecialistov, ktorí v minulom roku vyhrali NATO cvičenie v tejto oblasti. Títo ľudia sa v kybernetickom priestore vedia veľmi dobre hýbať a budú vedieť Slovensko chrániť pred prípadnými útokmi, zdôraznil. V prípade masívnych celosvetových útokov však nie je možné, aby sa bránila len jedna krajina a preto je pripravený scenár v rámci NATO, ako si krajiny navzájom pomôžu aj pri masívnych kybernetických útokoch.

Zákon by sa mal do začiatku leta objaviť v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Komunikačný odbor
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

K téme

ITAPA AI & Robotics 2024: Umelú inteligenciu musíme vedieť regulovať. Pozor však, aby sme nezabili inovácie Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.