Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. júna 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: Plán pre inovatívne Slovensko schválený

BRATISLAVA 30. júna –

Rada vlády Slovenskej republiky pre vedu, techniku a inovácie dnes pod vedením podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho schválila historicky prvý strategický dokument pre koordináciu a riadenie sektora výskumu a inovácií na Slovensku. Vznikol na základe spolupráce a zhody akademického sektora, podnikateľov a jednotlivých ministerstiev. Vytvára základ pre využitie potenciálu spolupráce s Európskou komisou v oblastiach inovatívnych smart riešení, vrátane alokácie finančných zdrojov.

„Ide o zásadný materiál pre kľúčové oblasti definujúce rozvoj Slovenska, ktorým by sa Slovensko v rámci výskumu a vývoja malo v budúcnosti venovať, ako sú dopravné prostriedky pre 21. storočie, priemysel 21. storočia, digitálne Slovensko a kreatívny priemysel, zdravie obyvateľov, zdravotnícke technológie, zdravé potraviny, ale aj životné prostredie,“ vysvetlil vicepremiér Pellegrini. „Zároveň chceme vytvoriť rámec pre dlhodobú konkurencieschopnosť našej krajiny a zlepšovať tak podmienky a kvalitu života jej občanov. Musíme preto podporiť potenciál Slovenska v týchto oblastiach a zavádzať moderné inovatívne riešenia,“ dodal.

Schválený dokument „Implementačný plán Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky“ má ambíciu naštartovať úspešnú implementáciu RIS3 – Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu. Stanovuje harmonogram politík – systému opatrení na zabezpečenie implementácie RIS3 a jej priorít, vrátane zaistenia silného a účinného mechanizmu monitorovania implementácie. Prináša aj systémové riešenie financovania vedy a výskumu, ktoré bude môcť zabezpečiť dostatočné iné verejno-rozpočtové zdroje a stimulačné prostredie pre súkromné financovanie. Zároveň napĺňa ex ante kondicionality vyplývajúce z operačného programu Výskum a inovácie a zapracováva pripomienky Európskej komisie v tejto oblasti.

Napĺňanie individuálnych oblastí bude úlohou jednotlivých rezortov, ktoré sa podieľali aj priamo na tvorbe tejto stratégie. Po finalizácii bude predložený na rokovanie vlády SR.

Komunikačný odbor

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

K téme

ITAPA AI & Robotics 2024: Umelú inteligenciu musíme vedieť regulovať. Pozor však, aby sme nezabili inovácie Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.