Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. decembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: P. Pellegriniho prijal v Číne podpredseda vlády Yang Jiechiom

BRATISLAVA 3. decembra 2017 –

Slovensko má záujem na komplexnom rozvoji vzájomných vzťahov s Čínou, najmä v ekonomickej oblasti. Vyhlásil to dnes po prílete z Číny podpredseda vlády SR Peter Pellegrini, ktorého spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom a ministrom hospodárstva Petrom Žigom prijal podpredseda čínskej vlády pre zahraničné vzťahy Yang Jiechiom.

Podľa P. Pellegriniho Slovensko bude naďalej aktívne prispievať k rozvoju iniciatívy Pás a cesta. „Čína je druhou najsilnejšou ekonomikou sveta a Slovensko vďaka svojej výhodnej polohe môže byť dôležitým uzlom na prepravu tovarov do Európy,“ uviedol vicepremiér. Dokazuje to už naštartovaný projekt čínskych vlakov z prístavu Dalian a záujem čínskej strany o investície v našej krajine v oblasti nákladnej prepravy.

Počas návštevy Číny P. Pellegrini otvoril aj podnikateľské biznis fórum, na ktorom sa zúčastnili slovenskí a čínski podnikatelia.

Počas osemdňovej pracovnej cesty vo Vietname, v Mongolsku a Číne, na ktorej sa okrem podpredsedu vlády P. Pellegriniho, ministrov Kažimíra a Žigu zúčastnili aj tri desiatky podnikateľov, sa podarilo nielen naštartovať obchodnú spoluprácu s Mongolskom, ale viaceré slovenské spoločnosti podpísali aj kontrakty vo Vietname. Slovenská firma Asecco Central Europe podpísala Memorandum o spolupráci s hlavným mestom Hanoj na dodávku inteligentného verejného osvetlenia. Investícia v hodnote do 150 miliónov dolárov počas desiatich rokov významne zníži spotrebu elektrickej energie Hanoja. Ďalšou slovensko-vietnamskou spoluprácou bude vysielanie slovenskej televízie pre deti Duck TV, ktorá je už vo finále procesu licencovania vo Vietname, ako aj vybudovanie Veže priateľstva v Hočiminovom Meste slovenským investorom.

P. Pellegrini rokoval s najvyššími predstaviteľmi krajín – prezidentom Vietnamu Tran Dai Quangom a viacerými členmi vlády, v Mongolsku hovoril s premiérom Ukhnaagiinom Khurelsukhom a vicepremiérom Ulziisaikhanom Enkhtuvshinom. Zároveň sa stretol aj s guvernérom Ulanbátaru S. Batboldom. V Číne slovenskú delegáciu prijal podpredseda vlády Yang Jiechiom.

Komunikačný odbor

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

K téme

ITAPA AI & Robotics 2024: Umelú inteligenciu musíme vedieť regulovať. Pozor však, aby sme nezabili inovácie Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.