Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. októbra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: Neplaťte drahých konzultantov kvôli eurofondom! Poradenstvo získajte bezplatne

BRATISLAVA 4. októbra –

Trnava – Úradu podpredsedu vlády Petra Pellegriniho sa v spolupráci so siedmimi krajskými mestami podarilo prepojiť Slovensko sieťou informačno-poradenských centier (IPC). IPC poskytujú komplexný informačný servis o eurofondoch, individuálne konzultácie pri príprave žiadostí o nenávratný finančný príspevok a organizujú vzdelávacie aktivity, ktoré pokrývajú aktuálne témy týkajúce sa eurofondov. Vicepremiér Peter Pellegrini dnes počas návštevy IPC v Trnave za prítomnosti predsedu VÚC Tibora Mikuša predstavil výsledky IPC na Slovensku.

„Aj v nastupujúcej digitálnej ére potrebujú ľudia na Slovensku mať miesta, kde môžu osobne prekonzultovať svoje nápady a projekty, na ktoré chcú využiť európske financie. Informačno-poradenské centrá sú tými miestami, ktoré bezplatne pomáhajú pri tvorbe žiadostí o nenávratný finančný príspevok z EÚ. Výsledkom je 231 projektov, z ktorých až 157 bolo schválených,“ zdôraznil vicepremiér Peter Pellegrini. Od svojho vzniku evidovali pracovníci centier 1270 konzultácií a zorganizovali 62 podujatí, na ktorých sa zúčastnilo takmer 3000 ľudí.

Trnavské IPC začalo svoju činnosť v septembri 2016. Má v databáze približne 270 klientov a za prvých 10 mesiacov svojho fungovania poskytovalo najmä všeobecné konzultácie o výzvach a operačných programoch, ale aj o samotnej príprave žiadostí o nenávratný finančný príspevok (NFP). V spolupráci s jednotlivými riadiacimi orgánmi i samostatne zorganizovalo semináre a školenia pre viac ako 300 účastníkov.

Pracovníci IPC poskytujú kvalifikované a komplexné informácie o možnostiach a spôsoboch čerpania eurofondov. Potenciálni žiadatelia môžu kontaktovať vyškolených odborníkov, ktorí im bezplatne pomôžu pri vypracovaní projektových zámerov a žiadostí o nenávratný finančný príspevok, ale aj poradia s prípravou konkrétnych projektov. Občania alebo podnikatelia nemusia uhradiť žiadne konzultantské poplatky, zaväzovať sa zmluvami alebo zaplatiť poradcovi, ak bola ich žiadosť úspešná.

IPC informujú registrovaných záujemcov o aktuálne vyhlasovaných výzvach pomocou hromadných emailov. Individuálne konzultácie poskytujú telefonicky, emailom alebo osobne, pričom záujem o tieto služby stále narastá. Vzdelávacie aktivity majú charakter seminárov a venujú sa aktuálnym témam ako je verejné obstarávanie, systém riadenia EŠIF, informácie k jednotlivým výzvam a pod.

Vďaka IPC je možné priamo v regiónoch získavať včasné, presné a ucelené informácie, čo pomáha jednak samotným žiadateľom, ako aj podporuje efektívnejšiu implementáciu a vyššiu mieru čerpania v súčasnom programovom období. Najväčší záujem je o Integrovaný regionálny operačný program, Operačný program Kvalita životného prostredia a Operačný program ľudské zdroje.

IPC spolupracujú s ďalšími regionálnymi pracoviskami a kontaktnými bodmi, ako sú napríklad Regionálne antény Národnej siete rozvoja vidieka, Europe Direct, regionálnymi združeniami ZMOS, atď.

„Naším cieľom je, aby sme sedem krajských IPC mohli využívať aj v rámci iných projektov a vyhli sme sa duplicitám, keď niektorý z iných štátnych orgánov potrebuje realizovať informačnú kampaň, alebo sa dostať bližšie k ľuďom. Nemuseli by preto vytvárať svoje vlastné poradenské centrá, ale tam, kde je to možné skĺbiť, by mohli využívať už zabehnuté IPC,“ uviedol podpredseda vlády Pellegrini.

IPC sú financované z prostriedkov operačného programu Technická pomoc 2014 – 2020, ktorý je podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Komunikačný odbor

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

K téme

Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice ITAPA: Slováci sú spokojní s e-službami, v ďalšej modernizácii sa inšpirujeme u Britov a Fínov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.