Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. februára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: M. Šefčovič a P. Pellegrini o budovaní smart cities na Slovensku

BRATISLAVA 28. februára –

M. Šefčovič a P. Pellegrini o budovaní smart cities na Slovensku

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič dnes v Bratislave rokovali za prítomnosti štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Rastislava Chovanca, štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka, podpredsedu ZMOS Jozefa Dvonča a zástupcov ministerstva financií, Slovak Investment holding, Európskej investičnej banky, zastúpenia EK na Slovensku o možnosti vytvorenia investičnej platformy pre implementáciu konceptu inteligentných miest (smart cities) na Slovensku. Cieľom iniciatívy je podporiť modernizáciu Slovenska.

Na koordinačnom stretnutí sa prítomní predstavitelia zhodli na prínosoch implementácie konceptu inteligentných miest, ktoré prispievajú k zlepšeniu kvality života obyvateľov miest, úspore energií, zlepšeniu dopravnej situácie v mestách, podpore obnoviteľných zdrojov a zlepšeniu životného prostredia.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu prezentoval možnosti financovania týchto iniciatív z existujúcich operačných programov a kombináciu rôznych investičných nástrojov.

„Musíme si uvedomiť, že pôjde o investíciu mesta, investíciu do skvalitnenia života jeho občanov“, pripomenul podpredseda vlády P. Pellegrini. „Investičné platformy musia štruktúrovane usporiadať vzťahy medzi viacerými subjektami verejného a súkromného sektora a prispieť k rozvoju inteligentných miest u nás. Na stole máme návratne i nenávratné prostriedky. Teraz je nevyhnutné vybrať správcov platformy, identifikovať oprávnených príjemcov a vytvoriť biznis model“, dodal.

Problematiku bude upravovať strešný dokument, ktorý pripravuje ministerstvo hospodárstva. Koncepcia Smart Cities bude komplexne definovať jednotlivé oblasti problematiky inteligentných miest, vrátane financovania a prípadových štúdií. Vznikne tak komplexný návod pre slovenské mestá a obce pri realizácii projektov.

Komunikačný odbor Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Vám v  prípade záujmu poskytne k tejto tlačovej správe obrazový záznam.                                                 

Komunikačný odbor

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

K téme

Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice ITAPA: Slováci sú spokojní s e-službami, v ďalšej modernizácii sa inšpirujeme u Britov a Fínov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.