Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: Jedenkrát a dosť vďaka prepojeniu dát

BRATISLAVA 14. septembra –

Verejné vypočutie v národnom projekte Dátové prepojenie verejnej správy

Vedúci Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Patrik Krauspe dnes otvoril Verejné vypočutie (tzv. public hearing) v rámci národného projektu Dátovej integrácie jednotlivých systémov verejnej správy. Odborná i laická verejnosť prediskutovali štúdiu uskutočniteľnosti k projektu na zdieľanie údajov a dát medzi úradmi a ich registrami. Vďaka jeho realizácii sa zníži administratívna záťaž, ušetrí čas i náklady ľuďom a štátu. Úrady budú schopné poskytovať občanom komplexné služby bez opakovaného vyžadovania ich údajov.

„Údaje sa stávajú strategickou surovinou 21. storočia. Aby ľudia mohli v bežnom živote využívať výhody modernej verejnej správy a princípu Jedenkrát a dosť, musíme zabezpečiť a podporovať efektívny tok údajov a ich zdieľanie medzi inštitúciami. To je cieľom dnes predloženého návrhu“, vysvetlil Patrik Krauspe. „Predstavili sme infraštruktúru pre zdieľanie vzácneho zdroja, ktorým práve dáta sú. Ľudia vďaka tomu v reálnom živote strávia vybavovaním rôznych potvrdení, či výpisov menej času a ušetria“, uzatvoril vedúci úradu.

Projekt s oficiálnym názvom „Dátová integrácia – sprístupnenie údajovej základne verejnej správy vrátane otvorených údajov prostredníctvom platformy dátovej integrácie“ je zameraný na sprístupnenie infraštruktúry pre realizáciu princípu „Jeden krát a dosť“ a sprístupňovanie otvorených údajov. Podstatou je prepojenie informačných systémov jednotlivých ministerstiev a orgánov verejnej správy.

Úlohou štúdie uskutočniteľnosti bolo zhodnotiť súčasný stav dátovej integrácie, posúdiť možné alternatívy, z nich vybrať a rozpracovať tú, ktorá zaručí zásadný posun v tejto oblasti.

Štúdiu vypracoval Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), ktorý bude realizovať národný projekt Dátová integrácia a bude prijímateľom nenávratného finančného príspevku z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OP II.). Štúdia uskutočniteľnosti preto obsahuje aj ekonomickú finančnú analýzu (tzv. CBA), posudzuje ziskovosť projektu s ohľadom na oprávnenosť použitia NFP.

Zástupcovia IT komunity, neziskového sektora, štátnej a verejnej správy i médií dnes Štúdiu prerokovali s odborníkmi z ÚPVII. Po zapracovaní ich pripomienok bude predložená Riadiacemu výboru prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (PO7 OPII).

Projekt Dátová integrácia napĺňa ciele OP II a ciele strategických priorít NKIVS 2016-2020, najmä pre strategické priority v oblastiach Manažment údajov, Otvorené dáta a Integrácia a orchestrácia. Ide o súčasť realizačného zámeru ÚPVII s názvom Koncepčné budovanie digitálnej a inovatívnej verejnej správy.

Výsledkom národného projektu Dátovej integrácii bude :

• Naplnenie „kritickej masy“ orgánov verejnej moci (OVM) s možnosťou zdieľať objekty evidencie a otvorené dáta pomocou platformy pre dátovú integráciu

• 39 nových OVM registrovaných v Dátovej integrácii v roli konzumenta

• 31 nových OVM registrovaných v Dátovej integrácii v roli poskytovateľa

• 216 nových objektov evidencie registrovaných v Dátovej integrácii a dostupných pre konzumentov

• 515 nových integračných väzieb na objekty evidencie

• Vytvorený Dátový model pre zapojené OVM v zmysle pravidla “1x a dosť”, ktorého dátové prvky budú postavené na centrálnom modeli údajov verejnej správy

• Aktualizovaný Centrálny model údajov verejnej správy, ktorý umožní dokumentovať používanie dát v súvislosti s výkonom agend VS, používanie Otvorených údajov a Analytických údajov

• Registrácia jednotných URI identifikátorov pre dátové entity AIS OVM, ktoré sú predmetom dátovej integrácie v systéme MetaIS.

Dátová integrácia taktiež poskytne robustné služby súvisiace s realizáciou projektu „Rozvoj platformy integrácie údajov (nové centrálne služby), ktorý je súčasťou schváleného realizačného zámeru UPVII „Koncepčné budovanie digitálnej a inovatívnej verejnej správy“

Komunikačný odbor
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

K téme

Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice ITAPA: Slováci sú spokojní s e-službami, v ďalšej modernizácii sa inšpirujeme u Britov a Fínov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.