Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júna 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: IDEA HACK – moderný štýl tvorby tém v informatizácii

BRATISLAVA 14. júna –

Bez notifikácie = menšia pokuta, Slovenský Kataster ako Platforma a E-learningové, sprievodcovské riešenie pred návštevou klientskeho centra sú ocenené témy na projekty, ktoré vyhlásila generálna riaditeľka Martina Slabejová na workshope IDEA HACK organizovanom Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Ich autormi sú Ľubor Illek a Ján Suchal z občianskeho združenia Slovensko.digital a Martin Baláž z tímu firmy ambitas, s.r.o. . Tieto tri vybrané nápady budú môcť byť inšpiráciou pre ministerstvá pri vyhlasovaní výziev financovaných z eurofondov.

Víťazné témy poslúžia ako podklad pre dopytové výzvy, ktoré budú vyhlasované v rámci operačného programu Integrovaná infraštruktúra, prioritná os 7. „V informatizácii nás čaká posledná míľa a už je na čase, aby aj občania vo svojom každodennom živote pocítili, čo im elektronizácia verejnej správy prináša. V úrade chceme, aby sa z dobrých myšlienok stávali kvalitné projekty. Aj preto prinášame verejnosti stále nové príležitosti, ako sa priamo zapojiť do riešenia aktuálnych problémov a prinášať nové témy. Nie je totiž našou prioritou, koľko peňazí z eurofondov sme už v tomto programovom období minuli alebo neminuli. Oveľa dôležitejšie je, na čo ich minieme, čoho dôkazom je aj dnešný workshop,“ povedal Peter Pellegrini.

Workshop IDEA-HACK je jedným zo spôsobov, ako sa úrad vicepremiéra Petra Pellegriniho otvára verejnosti. Pozval naň start-upistov, pracovníkov z verejnej správy, odborníkov a nadšencov z oblasti IT, aby sami navrhli témy, ktorým sa v oblasti informatizácie na Slovensku ešte potrebujeme venovať.

Do workshopu na tému Zvýšenie inovačnej kapacity malých a stredných podnikateľov v digitálnej ekonomike sa prihlásilo 36 esejí. Po prvom kole sa do užšieho výberu a pozvánku na workshop dostalo 15 tímov Každému tímu sa počas workshopu venovali dvaja mentori, ktorí pomáhali s podrobnejším rozpracovaním témy a možných riešení.

„Ako sme avizovali už pri vyhlásení workshopu IDEA-HACKu, hľadali sme hlavne také témy projektov, ktoré podnikateľom uľahčia prístup k elektronickým službám štátu alebo prinesú nové služby, znížia administratívnu záťaž, ušetria peniaze a celkovo prispejú k inovatívnym riešeniam,“ zdôraznila Martina Slabejová, generálna riaditeľka sekcie riadenia informatizácie Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Mentori vybrali 7 tém, ktoré postúpili do hodnotenia pred komisiou zloženou z Martiny Slabejovej, generálnej riaditeľky sekcie riadenia informatizácie ÚPVII, Patrika Krauspeho, vedúceho Úradu PPVII, Juraja Méryho, generálneho riaditeľa sekcie riadenia projektov Ministerstva dopravy a výstavby SR a novinára Ondreja Macka. Komisia vybrala najlepšie témy – E-learningové, sprievodcovské riešenie (electronic guide) pred návštevou klientského centra spojený s elektronickým vyžiadaním čakacej karty a objednanie si termínu návštevy (Martin Baláž), Bez notifikácie = menšia pokuta (Ľubor Illek) a Slovenský Kataster ako Platforma (Ján Suchal).

Príloha – Podrobné informácie o vybraných témach

E-learningové, sprievodcovské riešenie (electronic guide) pred návštevou klientského centra spojený s elektronickým vyžiadaním čakacej karty a objednanie si termínu návštevy

Martin Baláž za tím ambitas, s.r.o.

Vytvorenie mobilnej aplikácie, ktorá bude občanom poskytovať informácie ešte predtým, ako prídu do klientskeho centra. Vydávanie časovej karty a objednávanie termínu na diaľku môže odbúrať nepríjemné rady pri vybavovaní občianskych záležitostí.

Bez notifikácie = menšia pokuta

Ľubor Illek, Slovensko.Digital

Občania sú povinní dodržiavať určité zákonné alebo úradné lehoty. Pomocou rozposielania notifikácií by úrady k občanom pristupovali proaktívne a upozorňovali ich na uplynutie dôležitej lehoty. Ak by príslušný orgán notifikáciu neposlal, občana by čakala nižšia pokuta.

Slovenský Kataster ako Platforma

Ján Suchal, Slovensko.Digital

Rozšírenie služieb katastra o väčšie množstvo publikovaných údajov a sprístupňovanie dát, ktoré má štát už dnes k dispozícii. Prinieslo by to väčšiu transparentnosť, vytvorilo prekážku v špekulovaní s pozemkami a každý by mal rýchly prístup k informáciám, čo sa deje s jeho majetkom alebo v jeho okolí.

Komunikačný odbor

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

K téme

ITAPA AI & Robotics 2024: Umelú inteligenciu musíme vedieť regulovať. Pozor však, aby sme nezabili inovácie Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.