Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. októbra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: Historické príležitosti pre slovenské firmy, inovácie, výskum a vývoj v Ománe

BRATISLAVA 17. októbra –

Maskat (Omán), 16. októbra 2017 – „Omán predstavuje obrovskú príležitosť pre slovenské firmy, ale aj slovenský výskum a inovácie. Naše rokovania boli veľmi konkrétne a mnohí otvárali témy, na ktorých sa dá naozaj stavať,“ zhodnotil druhý pracovný deň v Ománe podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Vicepremiér, ktorý je historicky najvyššie postavený slovenský vládny predstaviteľ na návšteve Ománu, následne s vládnou časťou delegácie rokoval s podpredsedom vlády Rady ministrov jeho veličenstvom Sayyidom Fahad bin Mahmoud al-Saaedom a ďalšími vládnymi predstaviteľmi Ománu.

Ráno otvoril historicky prvé slovensko-ománske obchodné, investičné a podnikateľské fórum v Maskate podpredseda slovenskej vlády Peter Pellegrini, ktorý sa na pracovnej ceste v Ománe zameriava na rozvoj bilaterálnych vzťahov v oblasti obchodu, investícií, vedy, turizmu a akademickej spolupráce. V podvečerných hodinách otvoril nové sídlo Honorárneho konzulátu v Ománe.

Vládni predstavitelia slovenskej delegácie intenzívne rokovali s ministrom dopravy a komunikácií J. E. Dr. Ahmedom bin Mohammed bin Salem Al-Futaisim, ministrom turizmu J. E. Ahmedom bin Nasser Al-Mahrazim a ministrom obchodu a priemyslu J. E. Dr. Alim bin Masoun bin ali Al-Sunaidim.

„Intenzívne sme rokovali o vytipovaní slovenských spoločností, ktoré by mohli prísť do Ománu a pomôcť možno vytvoriť sieť subdodávateľov pre automobilový priemysel z tohto regiónu, hlavne sa jedná výrobu plastov,“ konkretizoval. „Veľký význam kladú na balené, trvácne potraviny, a tu by chceli využiť našu expertízu a napríklad tu v Ománe vytvoriť spoločnú firmu. Naozaj ide o veľmi konkrétne veci. Majú dostatok medi a vyrábajú kvalitné káble, chcú sa naučiť robiť kabelážne zväzky, a podobne. Takže máme úlohu, aby sme po príchode domov vytipovali konkrétny zoznam firiem, ktoré neboli teraz s nami a ktoré majú vycestovať do Ománu a hovoriť o týchto veciach,“ vysvetlil.

Slovenským exportérom sa na ománskom trhu darí najmä v oblasti motorových vozidiel, elektrických spotrebičov a zariadení, vedeckých a odborných prístrojov či priemyselných a telekomunikačných zariadení. V budúcnosti majú perspektívu aj energetické zariadenia, vodohospodárske zariadenia, IT, výpočtová a zdravotnícka technika.

Na obchodnom fóre vicepremiér predstavil prítomným podnikateľom inovatívne riešenia slovenských firiem a univerzít, ako napríklad aeromobil, efúziu, hlbinné vrty užitím termálnej a akustickej energie, ale aj špičkovú kvalitu energetických riešení, medicínskych technológií a potenciál rozvoja obchodných vzťahov a investícií.

„Stále je otvorená otázka spoločných výskumno-vývojových projektov, kde je veľký záujem predstaviteľov ománskej univerzity o spoluprácu s našimi univerzitami,“ uzatvoril vicepremiér Pellegrini. Na stretnutí s ománskym ministrom turizmu P. Pellegrini diskutoval aj o možnosti zavedenia sezónnej priamej leteckej linky s Ománom. Takéto spojenie Bratislavy s Ománom by poslúžilo nielen Slovensku, ale aj našim susediacim krajinám.

K téme

ITAPA AI & Robotics 2024: Umelú inteligenciu musíme vedieť regulovať. Pozor však, aby sme nezabili inovácie Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.