Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. januára 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

Odpoveď prezidenta SR Ivana Gašparoviča Miroslavovi Kusému

BRATISLAVA 7. januára –

Som smutný a znepokojený z článku bývalého kolegu, ktorý sa pasuje do pozície hovorcu občianskej verejnosti a rozhorčene vyzýva k občianskej neposlušnosti. Trochu ma to udivuje, lebo v čase, keď som mu pomáhal do kresla rektora Univerzity Komenského, som u neho žiadne rozhorčenie z môjho konania nebadal…

Pán Kusý je rozhorčený, lebo som využil svoju ústavnú právomoc a v súlade s Ústavou i mojím právnym názorom som rozhodol vo veci kandidáta na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša inak, ako si predstavuje on a časť politickej opozície. Pánovi Kusému, ktorý nie je právnik, ale jednofarebný politológ, pripomínam, že o nevymenovaní kandidáta Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora som rozhodol v zmysle čl. č. 102 ods. 1 písmena t), čl. 150 Ústavy SR a v súlade s rozhodnutím Ústavného súdu SR. Toto rozhodnutie som urobil 28.12.2012, teda až po tom, ako Ústavný súd SR svojím verdiktom zverejnil v novembri 2012 výklad Ústavy SR, ktorý potvrdil môj názor, že mám kompetenciu s uvedením dôvodov aj nevymenovať kandidáta zvoleného NR SR za generálneho prokurátora.

V mojom liste predsedovi parlamentu (list som doručil predsedovi NR SR 28.12.2012, nejde teda o „novoročný šplech“, ako hrubo uvádza p. Kusý) som na 9 stranách (!) uviedol dosť dôvodov, pre ktoré som Jozefa Čentéša nevymenoval za generálneho prokurátora. Ani jeden z nich nikto právne nepoprel ani nevyvrátil, pretože tieto skutky sa stali. Je preto poľutovaniahodné, že politológ a profesor Miroslav Kusý si nedal toľko námahy, aby si Ústavu SR a 9-stranové zdôvodnenie prezidenta pozorne prečítal. Keby ho čítal a vzal do úvahy všetky uvedené okolnosti, musel by prinajmenšom zapochybovať a pochopiť, že nie je dôvod vyzývať k občianskej neposlušnosti pre nevymenovanie pána Čentéša.

Pán Kusý, ale aj mnoho opozičných politikov a novinárov, mi vyčíta, že som ich „vyše jeden a pol roka vodil za nos“. Dôrazne im pripomínam, že za celé toto obdobie, keď som čakal na rozhodnutie ústavného súdu, som sa od začiatku dôsledne pridržiaval svojich názorov a nehovoril som nič iné, než napokon uvádzam v oficiálnom zdôvodnení môjho rozhodnutia. Opakujem, ako právnik i politik som si v záležitosti voľby generálneho prokurátora vytvoril právny názor, ktorý zďaleka nemusí uspokojiť všetkých, ale za ktorým si stojím. Sú za ním desiatky rozhovorov a právnych analýz i množstvo poznatkov, ktorými disponujem ako hlava štátu i ako občan Slovenskej republiky. A väčšinu z dôvodov som zverejnil v liste z 28.12.2012 do Národnej rady SR. Prečo médiá na Slovensku nezverejnia celý text môjho 9-stranového zdôvodnenia rozhodnutia vo veci kandidáta Čentéša? Obávajú sa ho?

Dovolím si aj sám odpovedať. Lebo všetci slovenskí politickí predstavitelia, ktorí boli zapojení do manipulácie volieb generálneho prokurátora v NR SR, nutne potrebujú odviesť pozornosť od opätovného otvárania témy ich vlastných pochybení a porušovaní zákona! Lebo boli zlikvidované dôkazy! Vedome ich zlikvidovali. Lebo sa im nepáči, že v liste citujem ich vlastné vyhlásenia spred roka a pol, ktoré potvrdzujú manipuláciu a obchádzanie zákona. Lebo opozičné politické strany nemajú inú relevantnú tému, ktorou by zaujali občana, zápasiaceho s existenčnými starosťami dneška. Lebo väčšina médií na Slovensku nerobí spravodajstvo, ale jednofarebnú politiku, ktorá má za cieľ rozdeliť Slovensko. Asi tak, ako je politicky radikálne rozdelená spoločnosť v niektorých krajinách regiónu. Komu však vyhovuje táto destabilizácia pomerov?

Rozumiem, že p. Kusý nie je právnik. Ale aj politológ musí mať aspoň minimálne právne vedomie a vedomie zodpovednosti za to, čo koná. Lebo sa pridal k tým, ktorí nepriamo vyzývajú k zvrátenému nerešpektovaniu rozhodnutia Ústavného súdu, ktorý potvrdil moje oprávnenie vo veci rozhodnúť. A ja som rozhodol podľa najlepšieho vedomia a so zohľadnením všetkých, podotýkam všetkých, okolností.

Občan vie pochopiť, že ak celý priebeh voľby generálneho prokurátora bol spochybňovaný samotnými jej aktérmi aj z kruhov terajšej opozície a politologickej obce, ak sám kandidát Čentéš mal o nej pochybnosti a v priebehu voľby sa dopustil závažného pochybenia „nevedomou“ skartáciou i „nevedomým“ vymazaním údajov z počítača (lebo neskartoval akýkoľvek spis, ale výpoveď politika, ktorá v pôvodnom znení mohla poškodiť predstaviteľov terajšej opozície), ak sa pridal na stranu tých, ktorí urýchlili hlasovanie, aby sa vyhli rešpektovaniu rozhodnutia Ústavného súdu, ako som potom mohol nepochybovať o manipulácii voľby i o neplnení predpokladov kandidáta Čentéša pre post generálneho prokurátora? A ak mám dodnes tieto pochybnosti, lebo ich nikto nevyvrátil, ako som mohol rozhodnúť v prospech pána Čentéša?

Priznávam, už roky mi nie je ľahostajné zlomyseľné znevažovanie mojej osoby ako človeka i politika. Nie som bez chýb. Nikdy som nepopieral, že som spravil vo svojom živote chyby, ale hoď prvý kameňom, kto ich v živote nespravil a nerobí! Miroslav Kusý o veľkých chybách svojho života musí vedieť veľmi dobre! Možno i preto volí červenú farbu stužky… To však neznamená, že by mu tieto chyby mali novinári denno-denne vyčítať, ako to robí on a jemu podobní demokraticky zvolenému prezidentovi Slovenskej republiky v médiách.

Ja som sa počas mojej doterajšej politickej kariéry nikdy nevyhýbal politickým súbojom. Prečo sa so mnou títo „politickí rytieri bez bázne a hany“ nepustili do čestného súboja o voličov? Prečo míňajú toľko energie na „papierovú mediálnu vojnu“? Ja som dvakrát s odvahou zabojoval o hlasy voličov, chodil som po tých uliciach za voličmi, o ktorých píše pán Kusý, a nestrieľal som na neho otrávené šípy spoza bariéry slobody demokratickej tlače… A 1,2 milióna voličov ma vypočulo. Nepočuje ich však pán Kusý a jemu podobní. Alebo nimi opovrhuje, lebo ich nepresvedčil?

Má azda teraz prezident vyzvať tých občanov, ktorí podporujú jeho rozhodnutie o nevymenovaní generálneho prokurátora a burcovať ich, aby nosili slovenské trikolóry na podporu prezidenta? Má azda prezident prispieť ešte viac k terajšiemu rozdeleniu spoločnosti? Má ešte viac vyhrocovať aj tak vyhrotené vzťahy? Nie, neurobím to, lebo, na rozdiel od nezodpovedných krikľúňov si plne uvedomujem zodpovednosť mojej pozície i dôsledky mojich rozhodnutí. Uvedomuje si však pán Kusý, k čomu občanov vyzýva a aké posolstvo vysiela do zahraničia? Kde je jeho diel zodpovednosti za pokoj, stabilitu a prosperitu v tejto krajine?

Takže prosím občanov SR, než si pripnú červenú stužku, nech si dobre prečítajú 9 strán môjho rozhodnutia, nech sa zamyslia nad každým dôvodom. Potom nech sa rozhodujú sami, bez nezodpovedného navádzania zo strany tých, ktorým sa asi nepozdáva, že tento štát si počína dobre a spoločnosť sa snaží v zlých časoch fungovať zomknuto, solidárne v dialógu, bez nenávisti a zlomyseľnosti. Lebo toto je teraz pre krajinu najdôležitejšie. Začal sa ďalší zlomový rok pre Slovensko. Kto nechce pomôcť v tomto úsilí a vyvoláva zlých duchov stálej nenávistnej konfrontácie, nemá dobré úmysly. Konštatujem to s poľutovaním, vážený pán Kusý.

Ivan Gašparovič
prezident Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;nr

K téme

Dovolenka bez hnačky? Je to možné. Poradíme vám ako Prieskum odhalil: Stravovanie malých detí pred obrazovkou rastie, vo výžive im najviac chýba železo a vitamín D

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.